Turistické cíle v nejbližším okolí

Pohleď – Michalův statek

Skanzen přibližující život, práci a zvyky středního rolníka v období od konce 30leté války až do zrušení roboty v roce 1848. Obytné stavení, chlévy, špýchar, vejminek, dvě kůlny a studna.

Podlipnické kostely

sv. Markéty v Loukově sv. Martina v Dolním Městě sv. Jiří v Řečici Gotická architektura, nástěnné malby. Návštěva po domluvě: kostel více »

Hřbitov z napoleonských válek

Vojenský hřbitov, v roce 1995 prohlášený za kulturní památku. Jsou zde pohřbeni vojáci, kteří zemřeli na tyfus ve vojenském lazaretu zřízeném ve světelském zámku v letech 1809-1814. Od roku 1841 zde stojí žulový obelisk s nápisem v češtině a němčině.

Žižkova studánka

Nachází se v lese nedaleko Dobré Vody. Podle pověsti z ní pil Jan Žižka, když pronásledoval křižáky do Německého (dnešního Havlíčkova) Brodu.

Památník zrušení roboty

Památník zrušení roboty v roce 1848 nechal o padesát let později postavit Jan Tejkal nedaleko Nové Vsi.

Hlava XXII

Monumentální dílo Hlava XXII, pojmenované podle českého překladu názvu románu Josepha Hellera „Catch – 22“.Jedná se o žulovou hlavu Jaroslava Haška, vysokou 265 cm, o hmotnosti cca 18 tun.

Stezka Krajem malíře básníka Jana Zrzavého

Vznikla jako pocta a poděkování velkému rodákovi Okrouhlice malíři Janu Zrzavému.

Stodola

Kamenné reliéfy, kamenné paličky na maso, pravěký stav. Můžete si zkusit vyrobit kamenný přívěšek, namlít mouku …

Exkurze ve sklárnách

CRYSTALITE BOHEMIA s.r.o., Světlá n. S., CAESAR CRYSTAL BOHEMIAE, a.s., Josefodol x

Stvořidla

Přírodní rezervace mezi Světlou nad Sázavou a Ledčí nad Sázavou, kde řeka teče hlubokým údolím, vytváří četné peřeje a slapy.