Tipy na výlety do vzdálenějšího okolí

Hrad Lipnice

Jeden z nejmohutnějších českých šlechtických hradů. Monumentální architektura, hradní expozice, krásné vyhlídky, gotická kaple a rozsáhlé sklepení s bývalou hodovní síní a hradní studnou.

Památník Jaroslava Haška

Památník Jaroslava Haška v domku, který si spisovatel Jaroslav Hašek koupil a v němž také zemřel. Expozice vztahující se ke spisovatelově životu a dílu. Na nedalekém starém hřbitově spisovatelův hrob.

Národní památník odposlechu

Reliéfy anatomických detailů od výtvarníka Radomíra Dvořáka a jeho studentů v žulových stěnách opuštěných a zatopených kamenolomů symbolizují nejen tři druhy více »

Nomen omen

Monument Nomen omen s podtitulem Pocta lipnické žule a kamenické tradici od výtvarníka Radomíra Dvořáka z Havlíčkova Brodu se nachází u silnice z Dolního Města na Lipnici. Podle jeho slov se jedná „o takový venkovní žulový obývák pro lidi na Cestě od Hlavy XXII ke Zlatým očím a zpět.

Vilémovický červený tis

V zahradě roste starý tis červený. Podle obvodu kmen 310 cm se jeho stáří odhaduje na 1500 až 2000 let. Tis je strom dvoudomý a tento unikátní strom je samičí. Strom je jedovatý, protože jeho kůra, dřevo i semena jsou prosyceny alkaloidem zvaným toxin.

Stanice ochrany fauny v Pavlově

– útulek pro handicapované živočichy a pracoviště na záchranu vydry říční.

Číhošť – střed České republiky

Zeměměřičtí odborníci vypočítali, že geografický střed naší republiky se nachází na louce nedaleko obce Číhošť. V dubnu 2004 proběhly terénní geodetické práce, bod byl označen železnou trubkou s ochrannými dřevěnými kolíky, od prosince 2006 na něj upozorňuje památník s deskou.

Huť Jakub v Tasicích

Huť Jakub v Tasicích byla v roce 1990 prohlášena kulturní a technickou památkou. Nyní je provozována jako sklářský skanzen. Prohlídka s průvodcem. Možnost zakoupení sklářských výrobků z vlastní produkce i artefaktů od předních českých výtvarníků.

Zřícenina hradu Orlík

Zachovaná hranolová věž, druhá hradní brána, bašta, zbytky opevnění a podsklepených paláců a černá hradní kuchyně, v níž byla rekonstruována chlebová pec.