Výběr z knižních novinek

 

Beletrie

Sandrine Colletteová: Poslední příliv – Před šesti dny přílivová vlna zpustošila svět kolem domu  Louie, jeho rodičů a sourozenců. Jejich dům odolal, protože stojí na vrcholku kopce. Zásoby se tenčí a rodiče si uvědomují, že je potřeba odjet do hor pro pomoc. Ale na lodi není místo pro všechny.

Eoin Dempseyová: Najdi Rebeccu – Rebecca a Christopher se mají rádi od dětství. Jejich životy však náhle přeruší druhá světová válka. Rebecca je odvlečena do nacistického Německa, kde se její stopa posléze ztrácí. Christopher využije svého německého původu a konexí v armádě a dobrovolně se připojí k jednotkám SS. Doufá, že Rebeccu mezi vězni v Osvětimi najde a zachrání.

Joël Dicker: Zmizení Stephanie Mailerové – Detektivní román odhaluje pátrání po nesrovnalostech v případě těžkého zločinu, spáchaného již před deseti roky. A místní novinářka Stephanie Mailerová, která předá hypotézu o omylem odsouzeném pachateli policejnímu úředníkovi, je náhle pohřešovaná.

Fojtová Věra: Zbav nás od zlého – Na malé jihomoravské vsi už opadla euforie z konce druhé světové války a nastoupila tvrdá realita problematických padesátých let. Ve starém lomu je navíc objevena mrtvola místního rodáka Pavla Kuny, který se měl údajně z vesnice odstěhovat. Případ se jeví jako tragická nehoda, ale bývalý četník Karel Bartoš má na věc jiný názor.

Barbara Hannay: Setkání v Benátkách – Rok po smrti manžela pozve vdova své tři dospělé děti, aby s ní strávily dovolenou v Benátkách. Pod povrchem však bublá napětí. Rodinné vztahy procházejí nelehkou zkouškou, zvlášť když na povrch vypluje tajemství z manželovy minulosti.

Markéta Harasimová: Doktorka Viktorie – Detektivní román ze současnosti o ambiciózní lékařce Viktorii, které kdosi usiluje o život. Viktorie obětovala soukromý život poslání lékařky, které pro ni znamená víc než rodina. Kvůli práci se dokonce vzdala i vlastního syna a po krachu manželství věnuje čas výhradně kariéře. Když je však za záhadných okolností brutálně zavražděna její kolegyně, otřese se Viktoriin svět v základech.

Jozef Karika: Na smrt – Historicko-politický thriller o probouzení zla v člověku – ať už mezi americkými mafiány nebo v prostředí sílící nacistické ideologie. Československo roku 1928. Dva maturanti z Ružomberku, Žid Viktor a Němec Karel, neúmyslně zastřelí syna místního podnikatele. Viktor utíká k příbuzným do New Yorku a stává se členem mafiánské organizace. Karel studuje medicínu v Mnichově a pod vedením Reinharda Heydricha se mění v oddaného stoupence nacistů.

Sinéad Moriarty: Sedm dopisů z lásky – Každý rok na narozeniny své milované dcery Izzy píše Sarah dopis. Nyní je Izzy právě sedm let a Sarah zjišťuje, že je těhotná. Slibuje Izzy, že s příchodem bratříčka bude jejich rodina konečně kompletní. Když však Sarah o několik měsíců později zkolabuje, má Izzy pocit, že bezpečný život skončil. V sázce je všechno – život Sarah i bratříčka.

Petra Nachtmanová: Zlodějské ticho – Příběh dvou nešťastných žen, které pojí jedno velké, kleptomanské tajemství. Julie a Ivana se poznávají úplnou náhodou v obchodě, když jedna z nich zrovna krade. Ta druhá nic neřekne, mladou dívku pozve na oběd a vyslechne si všechna její trápení.

Naučná literatura

Radkin Honzák: Jak přežít léčení – Není to jen tak, což může dosvědčit každý, kdo s nějakou vážnější nemocí zápolil. Známý psychiatr se na toto téma pokusil podívat s nadhledem vyplývajícím ze skutečně dlouholeté praxe a se sobě vlastním humorem.

Šimon Tatíček: České státní svátky – Den obnovy samostatného českého státu, Velký pátek, Svátek práce, Den vítězství… kdo se v tom má vyznat? Knížka zábavnou a přístupnou formou dětem, ale třeba i jejich rodičům, vysvětluje, proč mj. mají obchody zavřeno a co vlastně slavíme.

Knihy pro děti a mládež

Christine Beigelová: O žirafě, která se nechtěla mýt – Krátké a veselé příběhy, které před spaním vypráví slepičí babička kuřátkům. Žirafa se nemyje, protože se bojí, že jí voda smyje skvrny. Raději se schovává na různých místech, než aby o ně přišla. M/1

Michaela Fišarová: Kanálníčci – strašidla z podzemí – Sliz Blemcavý je tak staré strašidlo, že se sotva pohne. Smrďouch se živí pachem z různých smrdutých věcí. Můra Vysávalka vysává energii z dětí, co v noci nespí a hrají počítačové hry. Tito tři hlavní hrdinové jsou strašidla z kanálu.  M/2

Jenny Hanová: Vždycky budeme mít léto – Závěrečná část volné trilogie. Belly a Jeremiáš studují na stejné vysoké škole a často se vídají. Před prázdninami se ale Belly dozví něco, co ji donutí Jeremiáše opustit. Oba se rozchodem velmi trápí a Jeremiáš se rozhodne požádat Belly o ruku. M/3

Eva Horáková: Co se šeptá v trávě? – Genetická metoda – Krátké příběhy ze života obyvatel travní říše. Všechny příběhy v knize jsou psány velkým tiskacím písmem a jsou řazeny od pohádek čtenářsky jednodušších až po ty složitější (pohádky dvoj až trojslabičné). M/2

Naomi Noviková: V zajetí zimy – Fantasy příběh líčí osudy tří hrdinek v ledovém zajetí litevské zimy. Motiv klasické pohádky o přadleně, kterou dostane do potíží zvěst, že umí vyrábět zlato, autorka rozvíjí v bohatý příběh o věčném souboji zimy a léta.  M/3