Červnové knižní novinky

Beletrie

Bergová Ellen: Je tohle vůbec láska? – Bea má pocit, že by vzhledem ke svému věku už měla vědět, jak to v životě chodí. Ne neustále tápat, žít v krátkodobých vztazích se sobeckými lumpy, kteří bez výčitek zvednou kotvy, kdy se jim to hodí. Opravdu nemá dobré období, přítel odešel za mladší slečnou, její obchod s designovým nábytkem ohrožuje laciná konkurence, a aby toho nebylo málo, dcera i matka si přivedou milence v jejím věku.

Englandová Caroline: Mezi námi lháři – Říkali si A-tým a na střední to byla nerozlučná čtyřka. Dnes už má každý z nich dobrou práci, pěkný dům, trvalý vztah… a malé temné tajemství. Jenže lhát se donekonečna nedá – ani svým nejbližším, ani sám sobě. Thriller zavádí čtenáře do Manchesteru, kde čtveřice přátel a jejich rodiny žijí své životy v trysku moderní doby. Občas ale dodržují tradice, a tak se na svatbě Nicka a Lisy sejde celé příbuzenstvo. Pár skleniček rozváže hostům jazyky a začínají vycházet na povrch tíživé skutečnosti, které dosud aktéři příběhu úzkostlivě tajili.

Harrisová Brooke: Když jsi odešel – Psychologicky laděný román o křehkosti lidského štěstí a o znovunalezení naděje a síly postavit se trpkému osudu. Když Holly jednoho krásného dne zjistí, že je těhotná, je štěstím bez sebe. Netrvá však dlouho a splněný sen se mění v noční můru – miminko se špatně vyvíjí. Holly je na pokraji zhroucení a obrovskou emocionální zátěž nevydrží ani její vztah. A aby toho nebylo málo, její milovaná babička Annie umírá. Před svou smrtí má jen jediné přání: chce, aby si Holly přečetla její knihu vzpomínek.

Isaac M. A.: Lea – Příběh jedné ženy – Příběh mladé ženy, která žije spokojený rodinný život se svým starším manželem a malou dcerou. Celá rodinná idyla se začíná měnit poté, co se zaplete s mladším kolegou z práce a narodí se jim nemanželský syn. Když hlavní hrdinka svůj vztah s milencem definitivně uzavře a chce navázat dál na klidný rodinný život, bez toho, aniž by manželovi řekla pravdu o pravém otcovství, syna ve čtyřech letech unese jeho biologický otec do Anglie.

Leunensová Christiane: Nebe v kleci – Neobvyklý pohled na zaslepenost a rozdílnost lidského přístupu k utrpení uprostřed válečné Vídně a na lásku proměněnou v posedlost. Blonďatý desetiletý kluk Johannes má v budované nacistické Třetí říši celkem jasnou cestu. Stát se úspěšným členem Hitlerjugend a nastolit si kariéru plnohodnotného nacisty. Vše jde podle plánu až do chvíle, kdy Jojo zjistí, že jeho maminka doma ukrývá židovskou dívku. Přítomnost Elsy prostupuje i z její skrýše celým domem a fatálně ovlivní další Johanessův život. Jeho vztah k ukrývané se postupně mění v posedlost, která dokáže ničit.

Ludvíková Jitka: Muži zrají jako víno – Srandista, požitkář a odpůrce změn doktor Barták je v rámci zachování rodinného štěstí nucen zanechat své lékařské praxe a přestěhovat se do zahraničí, kde jeho manželka nastoupí na vrcholovou manažerskou pozici. Z usedlého praktického lékaře se tak stane muž v domácnosti se dvěma dětmi na krku, navíc v zemi, kde mu jeho jazykové schopnosti nestačí ani na koupi rohlíku. Stěhování, život mezi novými lidmi, s novými sousedy a péče o domácnost dostanou doktora Bartáka do řady nepříjemných, ale velmi kuriózních situací.

Maléřová Zuzana: Houslový klíč – Kniha úvah, portrétů, hudebních textů a básní, setkání lidí známých i neznámých, zážitky s uměleckými výkony stejně jako sportovními, hledání opěrného bodu života. Důvěrné, otevřené vhledy do našich tužeb, souvislosti našeho života a tvorby v jakémkoliv oboru. Po ohlasu knihy O květině přichází autorka s titulem volně navazujícím, inspirovaným svátečními nedělními rány, které prožívá se svými posluchači Českého rozhlasu Dvojka již třicet let.

Váňová Magda: Mlsná huba – Román zkušené autorky ženské literatury je zasazen do prostředí rodinné restaurace. Mlsná huba je restaurace, kterou si v 90. letech otevřeli v Kolíně manželé Reinovi. Jitka a Bohdan si sami zvolili restauraci jako svůj životní cíl. Jitka odmítla jít v medicínských stopách svých rodičů, čerstvý inženýr Bohdan ji brzy přivedl do jiného stavu a tak spolu začali provozovat restauraci. O čtvrt století později však Bohdan upadne do osidel krásné Laury Navarové.

Knihy pro děti a mládež

Gecková Iva: Velká smůla trpaslíka Smůly – Veselý příběh z Pohádkového lesa o tom, jak se Karkulka Červená rozhodla pomoci trpaslíkovi zbavit se smůly, která jej všude provází. Nedaleko Trpasličích skal žije jeden moc hodný a milý trpaslík, který každou chvíli něco rozbije, kde co na něj padá a občas si i ruku zlomí. Aby taky ne, jmenuje se totiž Smůla. Karkulka Červená se však rozhodne, že Smůlu té jeho smůly smůlovaté jednou provždy zbaví. Podaří se jí to?    M/2

Ciprová Oldřiška: Vlk a já – Příběh ze současnosti o netradičním přátelství chlapce a vlka. Syn hajného Jonáš najde v lese opuštěné štěně s poraněnou tlapkou. Protože mu rodiče psa zakázali, tajně štěňátko ukryje u sebe v pokoji. Bohužel se na to ale brzy přijde, a když táta pejska poprvé spatří, okamžitě mu dojde, že to není pes, ale malý vlček. Jonáš ho musí odevzdat do záchranné stanice. Ani potom však na něj nedokáže zapomenout.   M/2

Dahl Roald: Vilda a pidipískové – Vilda touží objevovat svět, místo toho ale musí sedět doma a být hodný. Všechny zajímavé věci má přísně zakázané. Jednou však neodolá, vydá se do temného hvozdu a události dostanou rychlý spád. Jen o vlásek unikne strašnému chřapounu čmoudoflusovi a zjistí, že není sám, kdo je tady v ohrožení. Už dlouho tato strašná příšera utiskuje národ malých stromových lidiček, pidipísků, kteří se teď radují, že jim Vilda od jejich trápení pomůže.   M/2