Výběr z březnových novinek

Prezentace ZDE

Beletrie

Moravec Martin: Vladimír Beneš – Mé cesty do hlubin mozku – Knižní rozhovor s českým neurochirurgem MUDr. Vladimírem Benešem. Vedle životopisných údajů je tématem rozhovoru vztah mezi lékařem a pacientem, úroveň českého zdravotnictví, lidský mozek a možnosti současné neurochirurgie či otázky lékařské etiky. Nechybí ani pohled do lékařova soukromého života.

Černá Jaroslava: Neplakej, vrátím se pro tebe – Manželé Václav a Dana žijí spokojený život na malém městě. Oba mají za sebou různé životní peripetie, které překonali, a teď se zdá, že už nic nemůže narušit jejich klidné soužití. Jednoho dne se však na prahu jejich nového domu objeví mladá žena, Václavova dcera Eva, kterou musel Václav kdysi za dramatických okolností opustit.

Frištenská Štarková Hana: Každému jeho Izrael Příběhy tří hrdinů, pro jejichž životy a osudy se stal určující židovský původ. Autorka vypráví pozoruhodné příběhy tří reálných lidí, kteří byli Židé, narodili se a kus svého života prožili v bývalém Československu, a všichni z něj odešli.

Haranová Elizabeth: Údolí naděje – Román je dobrodružným i milostným příběhem z počátku dvacátého století. Matyldin otec v opilosti ztropí na její zásnubní hostině skandál. Dosud vážená rodina je najednou přetřásána na veřejnosti a zostuzená dívka prchne z města. V zapadlé vesnici svěří svou bolest papíru. Vůbec netuší, do jaké pasti se dostane, když se z knihy stane bestseller.

Morrisová Heather: Cilčina cesta – Příběh židovské dívky Cilky, která na vlastní kůži zažila hrůzy koncentračního tábora Osvětim i sovětského gulagu ve Vorkutě. Román inspirovaný skutečnými událostmi vypráví o životních útrapách Cilky Kleinové, pocházející ze Slovenska.

Pavelková Kristína: Život v jeho stínu – Román pro ženy vypráví o dvou letech života Hany, která ze dne na den přijde o všechny jistoty. Na začátku má Hana milujícího manžela, společenský status i peníze. Má všechno – alespoň si to myslí. Ale navzdory bohatství neztratí vlastní tvář a založí nadaci na pomoc nemocným dětem. Po několika přesně mířených životních ranách však ztratí všechno.

Poznanski Ursula: Stín – Když jsou vyšetřovatelce salcburské policie Beatrice Kasparyové přiděleny dva zdánlivě nesouvisející případy, ještě netuší, jak hrozivé obrátky brzy oba případy naberou. Oběti na první pohled nic nespojuje, ale Beatrice je oba znala. Navíc je oba ze srdce nenáviděla, a na místě činu jsou věci, ve kterých vidí připomínku hrozivé události ze své minulosti.

Rouda Kaira: Oblíbená dcera – Napínavý psychothriller o temných podobách mateřské lásky. Jane a David Harrisovi přišli před rokem tragicky o svou starší dceru Mary. Od té doby se Jane potýká s depresemi, nevychází z domu a nekomunikuje se svým okolím. Jane je však narcistická osobnost, obratně dokáže manipulovat se svým okolím, říká to, co ostatní chtějí slyšet a touží ovládat druhé.

Silva Daniel: Nová dívka – Gabriel Allon zasvětil celý život boji s terorismem. Nyní se kvůli možnému zajištění většího klidu na Blízkém a Středním Východě rozhodne spojit síly s jedním ze svých protivníků. O pomoc ho požádá saúdskoarabský korunní princ Chálid bin Mohamed, jehož dceru někdo unesl z elitní švýcarské školy.

Naučná literatura

Krejčí Matěj: DigiDetox – Manuál k pochopení a správnému používání digitálních technologií. Digitální média mohou být dobrým nástrojem, ale zlým pánem. Autor se zabývá vlivem digitálních technologií a virtuální reality na naše vědomí: např. na vnímání, pozornost i kvalitu vztahů.

Moreno de la Fuente Alberto: Historie vojenské techniky – Kniha analyzuje 60 válečných strojů všech dob, od primitivních válečných strojů Chetitů po moderní tanky, od řeckých trojveslic po letadlové lodě, od jednomístných letounů z první světové války po moderně vybavené stíhačky.

Knihy pro děti a mládež

Susa Jan: Autoškolka – Knížka je užitečnou pomůckou pro všechny děti, které se už brzy stanou zodpovědnými chodci, cyklisty a za krátký čas i řidiči. Srozumitelnou a zábavnou formou seznamuje malé čtenáře s riziky, která na ně v ulicích číhají a radí, jak se pohybovat bezpečně.  M/1

Krolupperová Daniela: Jak bacit bacila? – Když tě pálí v krku nebo bolí ucho, znamená to, že se do tvého těla dostaly zlomyslné mrňavé potvůrky, které tam chtějí řádit a zadělat na pořádnou chorobu. Naštěstí ale máme v těle stejně miniaturní pomocníky, kteří svádí s bacily a viry lítý boj.  M/2

Pospíšilová Zuzana: Dědečkovy povídačky – Dědeček ráčkuje a nepříjemným písmenkům se vyhýbá. Proto má potíže třeba s pohádkou O Červené karkulce. Rozhodne se tedy, že bude vnoučatům vyprávět vlastní pohádky bez R a Ř o tom, co všechno zažil, když byl malý.  M/2

Crlík Tomáš: Strážci Země – Pradávné bytosti spjaté se stromy od počátku věků chrání přírodu a živé tvory, ale harmonie byla nyní narušena. Strážci země po desítky let spali v nevědomosti. Teď však živly upadly do chaosu a je potřeba obnovit rovnováhu.  M/3

Hanová Jenny: Bez tebe to není léto – Dřív šestnáctiletá Belly počítala dny, než se zase bude moct vrátit na pláž. Ale tentokrát je všechno jinak – všechno dobré se najednou rozpadá a Belly si tentokrát přeje, aby léto vůbec nenastalo.  M/3