Malá ochutnávka z nových knih

Prezentace  ZDE

Beletrie

Ivanka Devátá: Džungle v kuchyni – Čekáte od Ivanky Deváté omračující recepty z ingrediencí neslýchaných a cizokrajných? Omyl. Spíše se dozvíte, že ve dvaceti letech ještě neuměla uvařit ani kafe a jaké to bylo dobrodružství. A tak začala vstřebávat jakékoliv znalosti z oboru gastronomie.

Kate Mortonová: Hodinářova dcera – Jedná se o příběh vraždy, tajemství a krádeže. Vypráví o umění, lásce a ztrátě. Jako řeka protéká stránkami této knihy hlas ženy, která stojí mimo čas. Její jméno bylo historií zapomenuto, ale ona vše sledovala a bylo při tom: Birdie Bellová, hodinářova dcera.

Wilbur Smith: Kobaltové nebe – Krátce po skončení války se Saffron Courtneyová angažuje v pátrání po spojeneckých vojácích, které během války zajali nacisté. V opuštěných koncentračních táborech objevuje horor holokaustu, ale nemá času nazbyt – studená válka mezi dvěma světy nastupuje rychle a Saffron ví, že musí najít milovaného Gerharda, než se hranice uzavřou navždy.

Michael Ondaatje: Nouzové osvětlení – Dospívající Nathaniel a Rachel jsou postaveni před hotovou věc – místo rodičů, kteří odjíždějí za prací do Singapuru, na ně bude dohlížet podivný opatrovník. Je těsně po druhé světové válce a v lidech přetrvává zvyk spiklenectví, špehování a kšeftaření. Nathaniel se postupně zaplétá do sítí, které rodinu obklopují, a je ohrožen na životě.

Zuzana Hubeňáková: Postřehy teplákové bohyně – Autorka popisuje humorné příhody z dětství a studentských let, líčí zážitky z dovolené v tuzemsku i v zahraničí. Nechybí ani historky na téma žena za volantem, sportování, nakupování, tanec, návštěva u lékaře či chytré telefony.

Václav Kopta: Prodloužená jízda – Kniha s humorem a nadhledem reflektuje autorovy zážitky. Počínaje dětstvím a příhodami z prázdninových Libochovic, odvíjejí se v knize jeho neobyčejné zážitky s přáteli, rodinou, z hereckého prostředí i další, humorné a čtivě zpracované vzpomínky.

Saskia Noortová: Stromboli – Manželé Sára Zomer a Karel van Bohemen působí navenek jako ideální pár. Za maskou bohémského manželství se však skrývá vztah plný závisti, četných nevěr, nenávisti a dokonce násilí. Po jednom z nočních napadení se Sára rozhodne, že Karla opustí. Brzy ovšem zjistí, že na všechno zůstala sama a hledá pomoc ve skupinové terapii.

Lenka Chalupová: Začátek – Psycholožka Vanda Berková slyšela za dobu své praxe stovky příběhů – smutných, veselých, zdánlivě nemožných, ale i tragických. Představuje nám šest lidí, kteří jí odkryli svůj osud… a nejde jim jen pod kůži, ale až do morku kostí, doslova na krev.

Damiel Mason: Zimní voják – Luciovi je dvaadvacet a studuje třetí ročník medicíny, když v celé Evropě propukne první světová válka. Uchvácen romantickými příběhy o statečných chirurzích v první linii narukuje jako jeden z mnoha, neboť očekává místo v dobře zajištěné polní nemocnici. Na místě ho ale čeká zrekvírovaný kostel zastrčený vysoko v odlehlém údolí Karpat.

Naučná literatura

Oldřich Jurman: Čeští Jidášové – Každá společnost má své hrdiny i zrádce. Co vám dnes říkají jména Karel Sabina nebo Rudolf Mrva? Asi nic moc, ale ve své době patřili k velmi opovrhovaným zrádcům národa. V pozdější době byl super zrádcem národa Emanuel Moravec.

Ladislav Zibura: Prázdniny v Evropě – Máte rádi humor, dobrodružství a mnohahodinové čekání u silnice? Pak vložte řízek mezi chleby a vydejte se za čtvrtým prázdninovým dobrodružstvím s Ladislavem Ziburou. Tentokrát vás čeká 14 000 kilometrů stopem napříč Evropou.

Knihy pro děti a mládež

Radek Adamec: Dušička a Dušinka – Krátké veselé příhody dvou duchů, Dušičky a Dušinky. Na starém hřbitově na okraji malebné vesničky Volduchy přebývají dva uchechtaní duchové, kteří milují strašení. Na Dušičky uspořádají maškarní rej, zimě zase postaví děsivého sněhulákala. M/2

Petra Soukupová: Klub divných dětí – Mila, Petr, Katka a Franta jsou divní. Desetiletá Mila má ráda pavouky. Petr se bojí tmy nebo spíš toho, co se v ní skrývá. Katka je šťastná jenom když si čte. Franta má nemocné nohy a musí chodit o berlích. Tihle čtyři se náhodou potkají. Na začátku spolu jenom tráví čas. Pak ale společně zažijí něco, na co se nezapomíná.   M/3

Jana Havlíčková: Najdu Edu na posedu – Hledání rozdílů je úkol, který mají všechny děti v oblibě. Kromě zrakové pozornosti a diferenciace si však děti v této knize procvičí především výslovnost, tvorbu vět, vyjadřování, logické myšlení, postřeh a smysl pro rým.   M/1

Aleš Novotný: Pamatuj na smrt – Středoškoláci Adam a Martin vyrůstali u prarodičů v Praze. Teď se ale stěhují na maloměsto, k otci kriminalistovi, který se k nim léta nehlásil. Cestu k sobě s tátou hledají dost těžko. Než se ale stihnou trochu zabydlet, městem otřese starý zločin, na který se málem zapomnělo – v lese najdou tělo roky pohřešované dívky Sáry.    M/3

Michaela Fišarová: Natálie: nový bráška – Další kniha ze série o dětech ze 4.B. Tentokrát je hlavní hrdinkou Natálie. Zpěvačka třídní kapely Bloudy z boudy Natálie má problémy. Trápí ji, že je tlustá (ale jenom trošku!), takže jí tatínek zakazuje sladkosti. Je zamilovaná do Pavla, jenže zjistí, že ten chodí s Janou! A do toho všeho do rodiny přibývá malý nevlastní bráška.  M/2