Čtení pro podzimní večery

Prezentace ZDE

Beletrie

Belfoure Charles: Pařížský architekt – Paříž, 1942. Nadaný architekt Lucien Bernard váhá, zda přijmout práci, která mu vynese hodně peněz, ale také ho může naprosto zničit. Má navrhnout důmyslnou skrýš pro bohatého židovského muže ukrývajícího se před deportací. Projekt vytvoří. A následují další. Jenže pak jedna z jeho skrýší fatálně selže…

Čechová Blanka: Jadranská snoubenka navždy – Chtěli byste zažít pravou chorvatskou svatbu, kam přijede tři sta hostů, kde se nemluví, nýbrž zpívá, stoly se prohýbají pod vahou laskomin, víno teče proudem – a celé to trvá týden? Jadranská snoubenka právě takovou svatbu chystá.

Dočkalová Michaela: Mysli na nesmysly – Soubor povídek o obyčejných lidech, kteří řeší stejné problémy jako všichni ostatní. Nahlédneme do vztahů sourozeneckých, mileneckých, partnerských a manželských a skrze dramatické osudy hrdinů prozkoumáme dynamiku mezilidských vztahů.

Hancocková Penny: Myslela jsem, že tě znám – Když Julesina dcera Saffie obviní Hollyina syna Saula z šokujícího činu, je to vůbec poprvé, co je dlouholeté přátelství těchto dvou žen ohroženo. Holly pevně věří v synovu nevinu, ale Julesina třináctiletá dcera je už nějakou dobu očividně traumatizovaná. Komu vlastně obě ženy můžou věřit? Přátelství versus mateřství. Co bude dál?

Chamberlainová Diane: Nutné lži – Grace County, malé město na v Severní Karolíně před padesáti lety, v době rasových nepokojů a státem nařízených sterilizací. Právě zde a v této době se odehrává příběh dvou mladých žen, které se jen zdánlivě ocitají na opačných koncích společenského žebříčku.

Lapena Shari: Nevítaný host – Do odlehlého venkovského hotelu přijíždí na zimní víkend několik hostů. Poté co dorazí, udeří sněhová bouře, která odstřihne hotel od elektřiny i veškerého kontaktu s vnějším světem. A hned první noc dojde k tragické nehodě: jedna z žen spadne ze schodů a zabije se. Byl to nezaviněný pád anebo vražda? Atmosféra houstne.

Methos Victor: Obhájce – Novopečený právník Brigham Theodore podnikne zoufalý krok a nastoupí do pochybné právnické firmy v Salt Lake City. Hned svůj první případ prohraje a je přesvědčený, že ho čeká vyhazov. Šéf mu ale přidělí novou kauzu: matku, jež zabila psychopata, co znásilnil a zavraždil její dceru. Brigham se tedy pouští do boje nejen o svou kariéru, ale i o život své klientky.

O’Flanafanová Sheila: Tajemství mé matky – Romantická dovolená rodičů a jejich tří dospělých dětí ve slunném Římě. Všichni se domnívají, že vědí o sobě navzájem všechno. Ale vše se náhle změní. V den výročí svatby, který Steffie a její sourozenci uspořádali pro své rodiče, je všechny čeká šok.

Olofssonová Elin: Klikaté cesty – V září roku 1949 se mladá Němka Uli Hartmannová vydá vlakem do švédského městečka Krokom. Na sobě má ukradený kabát a s sebou svazek dopisů, které napsala jistá Elsa Petterssonová. Uli je pevně odhodlaná Elsu najít, aby se dozvěděla něco víc o jejím příběhu. Setkání obou žen navždy změní jejich životy a postaví je před osudové rozhodnutí…

Stránský Martin Jan: Deník doktora z Mrnic – Deníkovou formou psaný román podává očima svérázného lékaře nepříliš lichotivý obraz o životě na současném českém venkově. Na vesnickém půdorysu nakreslil autor takřka sociologický portrét vzorku české společnosti se všemi jejími protiklady, protichůdnostmi, názorovými rozdíly, nesnášenlivostí i závistí.

Naučná literatura

Tvořivá recyklace v zahradě: 65 originálních projektů – Z recyklovaných předmětů a materiálů, snadno dostupných z domácích zdrojů nebo v obchodech pro kutily, se naučíte vyrábět vše potřebné pro vaši zahradu od ptačího krmítka až po altánek!

Vašíček Arnošt: České tajemno – Autor nabízí čtenářům možné odpovědi na množství vzrušujících otázek. V jednotlivých kapitolách se s pomocí týmu vynikajících vědců z nejrůznějších oborů a s nasazením moderní techniky snaží přijít na kloub nejpozoruhodnějším záhadám naší vlasti.

Knihy pro děti a mládež

Krolupperová Daniela: Králíček a past – Malého králíčka poprvé pustí maminka a tatínek samotného, aby se šel projít do lesa. Na své procházce najde velkou zavařovací sklenici. A protože je zvědavý, vleze až dovnitř, kde uvízne. Naštěstí mu zvířecí kamarádi přispěchají na pomoc.   M/1

Hlavatá Dana: Zvědavé pohádky – Trochu praštěné pohádky o zvířátkách s výchovným podtextem. Veselé pohádky, ve kterých se zvířátka chovají jako lidé a ukazují tak nenásilnou formou dětem jak se chovat v různých situacích. Například jak si najít kamaráda, jak se starat o zoubky a podobně.M/2

Matocha Vojtěch: Prašina – Prašina je tajuplné místo v Praze. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina, nesvítí lampy, takže je tam tma a ticho, ani mobily nefungují. V téhle strašidelné čtvrti pátrá Jirka se svými kamarády po dávném tajemství. Jejich dobrodružství je o to nebezpečnější, že musejí čelit partě všeho schopných dospělých chlapů, kteří mají stejný cíl.  M/3

Zadinová Radka: Rozcuchané štěstí – Lindě je šestnáct, ale zažila toho už tolik, že by to vydalo na tisíc životů. Když jí umře máma – feťačka, považuje to spíš za vysvobození. Lindina starší sestra Ester se pokouší spojit s matčiným bratrem, protože doufá, že se o ně strýc postará. Ale mezitím umírá jejich otčím při tragédii, která ovlivní životy Lindy i Ester, a dívky rozdělí…   M/3