Knižní tipy na září

prezentace ZDE

Beletrie

Lars Saabye Christensen: Stopy města – Děj se odehrává koncem čtyřicátých let 20. století v poválečných poměrech Osla. Napjatě čteme drobné příběhy nájemníků z činžáku ve vnitřním městě, jakož i o jejich válečných osudech. Procházíme i historií širších okruhů obyvatel, jež poznáváme prostřednictvím zápisů ze schůzí Červeného kříže.

Henry James: Washingtonovo náměstí – Drama lidského osudu zachycené s mimořádnou citlivostí je autorovým nejčtivějším románem. Třiadvacetiletá Catherine Sloperová, dcera vyhledávaného newyorského lékaře, je podle morálky vrcholného „zlatého věku“ zralá na vdávání. Je ale na soužití v páru skutečně připravená? Mistrně napsaná psychologická sonda do života tzv. lepších kruhů.

Olivier Norek: Code 93 – Dvoumetrový černošský překupník ožije na pitevním stole, mobilní telefon zvoní v těle uhořelého mrtvého feťáka a anonymní dopisy se vracejí k nevyřešeným případům vražd… Cynický kapitán Victor Costa cítí, že vyšetřování tentokrát překročí běžnou rutinu departementu 93. Debutový thriller napsaný skutečným kriminalistou šokuje svou autentičností.

Gillian Hicková: Veterinářka – Přežije mladá veterinářka na irském venkově? Jedině se smyslem pro humor! Prostě James Herriot v sukních! Ať už kastruje koně v Dublinu nebo odřezává rohy skotu na wicklowském venkově, veterinářku Gillian Hickovou humor nikdy neopouští.

Amnda Hampsonová: Tajemství žlutého domu – Mia s Benem až dosud žili v Austrálii, ale teď                              se rozhodli prodat svůj byt v Sydney a koupit starou žlutou vilku ve vesničce na jihozápadě Francie. Jejich sousedé v důchodovém věku, kteří pocházejí z Británie je ohromují svou pohostinností, ale zanedlouho se ukáže, že nic není tak, jak se na první pohled zdá

Jan Vavřík: Případ Kláry P. – Psycholog František Langmaier plánuje, že konečně pověsí své řemeslo na hřebík. Tráví čas se synem a vnukem v Británii. Nečekaně se však ozve jeho bývalá pacientka Kristýna s prosbou, aby pomohl její kamarádce. Odjíždí tedy zpět do Čech a seznamuje se s Terezou, matkou odsouzené Kláry, které dceřina závislost zničila kariéru i manželství.

Eva Dolejšová: Já a moji muži – O vztazích mezi muži a ženami toho bylo napsáno již mnoho. I když jsou základní vzorce stejné, pro každou ženu je její příběh s muži jiný, neopakovatelný, ať už jde o vztah s otcem, bratrem, milencem, kolegou, či jiným mužem v jejím vesmíru.

Jane Harperová: Síla přírody – Pět žen popadne krosny a vyrazí po rozbahněné cestě vpřed. Vrátí se však jen čtyři.  Pro kolegyně z kanceláře to měl být výlet, který je stmelí dohromady. Jedna z nich se ale z pochodu australskou buší nevrátí a každá ze zbylých žen popisuje proběhlé události jinak.

Petra Nachtmanová: Na psí uši – Marek kdysi objevil štěně přivázané v lese ke stromu. Pejsek Ben se mu již dlouho odměňuje svým dokonalým loveckým umem. Jednou v lese najde modelku Valerii, která se Markovi dostala do srdce od prvního podívání. Jenže zmizela ještě rychleji, než ji pozval na schůzku. Později se však kráska ocitne u něho doma. Stále stejně okouzlující, ale potřísněná krví….

Teresa Driscollová: Mám nad tebou moc – Co by vás donutilo zasáhnout? Když Ella Longfieldová náhodou vyslechne ve vlaku rozhovor dvou atraktivních mužů s mladými dívkami, nemyslí si o tom vůbec nic – dokud jí nedojde, že ti dva právě opustili vězení.

Naučná literatura

Lucie Jandová a D. Kaplanová: Temné matky a jejich dcery – Dva roky autorky sbíraly příběhy žen, které mají napjatý vztah s mámou. V dětství toužily po lásce, pochopení, něze, ale matky jim věnovaly věčnou kritiku, snižování zásluh a konkurenční boj. Představa lásky pro ně zůstala deformovaná a podle toho vypadají i jejich další vztahy.

Jana Vejsadová: Mozkohrátky – Hrátky s pamětí pro celou rodinu. S malými dětmi, předškoláky i malými školáky poznáte paměťové techniky a strategie, které využijete nejen při učení, ale v každodenním životě. I rodiče a prarodiče zde najdou rady, jak využívat to, co se při hře naučili.

Knihy pro děti a mládež

Zdeňka Šiborová: Vodník Mokřálek a zlatá šupinka – Vodník Mokřálek se rozhodl opustit domov a vydal se do světa. Po dlouhém putování usnul na břehu zanedbaného rybníka. Po probuzení uviděl na nedalekém paloučku tančit překrásnou vílu Pomněnku a po uši se zamiloval. Najde svoje štěstí?

Veronika Souralová: Příběhy z trávy – Jedna malá louka, to je pro broučky a další tvory z hmyzí říše učiněná džungle. A právě zde přepadnou loupeživí mravenci mírumilovné mraveniště. Naštěstí jsou tu dvě šikovné děti, Péťa a Terezka, které se díky kouzelnému pylu zmenší a rozhodnou se pomoci. Petra Braunová: Evička lhářka žhářka – Příběh Evičky, od narození až po umírání, je téměř psychologickým pohledem na životní osud člověka, který ve svém dětství poznal pouze lež a zlobu. Díky tomu z děvčátka vyroste potměšilá a zlá žena, která lidem kolem sebe pouze ubližuje.

Vojtěch Steklač: Pekelná třída a mejdan u Bohouška – Nové humorné příběhy party kluků – Boříka, Mirka, Čendy, Aleše a jejich dalších spolužáků. V sobotu bude mít třídní šprt Bohoušek prázdný byt, a tak se celá Pekelná třída chytá na mejdan, který si chce každý náležitě užít.

 

Kodýmová Eva

  1. 8. 2019