Prázdninové super čtení

Prezentace ZDE

Beletrie

Roman Bureš: Leon – Pontský boxer po prohře v Olympii utrácí svůj život rvačkami po hospodách. Pak se objeví osudová žena, s níž založí rodinu a doufá ve štěstí. Přijdou však Římané, odvlečou jeho rodinu do otroctví a jeho přinutí zápasit v aréně. Jenže na scénu vystupuje Spartak a probudí v Leonovi naději, že společnými silami porazí Římany a on najde svou rodinu.

Lucy Diamondová: Léto bez tebe – Pro rodinu Tarrantových byla přímořská chatka v Devonu vždycky dokonalým prázdninovým útočištěm. Po nedávné smrti manžela se Olivia snaží dát svůj život znovu dohromady a tráví zde léto spolu se zbytkem rodiny. Všichni prožívají své lásky, nedorozumění a trápení. Ukazuje se, že Oliviin manžel nebyl jediný, kdo něco skrýval.

Elena Ferrante: Dny opuštění – Olgu, spisovatelku žijící v Turíně, která se vzdala své kariéry ve prospěch rodiny, opustí zdánlivě bezdůvodně manžel a nechá ji topit se v pochybách a klamných nadějích na jeho návrat. Olga se nejprve snaží žít jako doposud, ale nechce dopadnout jako opuštěná žena z časů jejího dětství, kterou ona sama přezdívala Chudinka.

Martin Goffa: Přiznat vinu – Kriminálně psychologický thriller populárního českého autora o jednom zapomenutém zločinu, vině a svědomí, které si po více než dvaceti letech vyžádá svou daň. Tentokrát je ústřední postavou novinář Marek Vráz s přezdívkou Terence.

Anne Jacobsová: Venkovské sídlo 1. Zlaté časy – Po pádu železné opony se sedmdesátiletá Franziska rozhodne navštívit bývalé rodinné panství Dranitz, které musela její rodina ve zmatku končící 2. světové války opustit. Franziska nikdy nezapoměla na krásné časy před válkou a na svou lásku k Waltrovi. Teď se rozhodla zůstat v zdevastovaném domě a vrátit mu bývalý lesk a slávu.

René Melichar: Blb na zahrádce – Humorně napsaná kniha o dnech všedních, obyčejných a na první pohled naprosto nezábavných. Ovšem každý obyčejný den v sobě umí ukrývat alespoň jednu malou kalamitu. Když se k ní přidá nešikovnost, puberťačka, malý kluk a černá díra galaxie jeho života, tedy manželka, je na katastrofu zaděláno.

Sue Moorcroftová: Léto v Itálii – Sofie se po smrti otce rozhodne podívat na svět novýma očima. Odjíždí do klidného starobylého městečka v Umbrii, aby odhalila zdrcující rodinná tajemství. Zde se seznámí s mladou servírkou Amy, která ztratila dosavadní životní jistoty a teď zoufale hledá své místo ve světě. Pomůže jí Sofie překonat náročné období a podaří se jí zhojit bolestné rány?

Paris B. A.: Přiveď mě zpátky – Byli mladí a zamilovaní. Na dovolené ve Francii zastavili u benzinové pumpy a Finn si odskočil. Když se vrátil, byla Layla pryč a už ji nikdy neviděl. Aspoň tak vypovídal na policii. O mnoho let později najednou zavolala policie, že někdo Laylu spatřil. Začaly se objevovat dávno ztracené věci z její minulosti, tajné zprávy, různé stopy a varování.

Louise Pennyová: Kudy vchází světlo – Inspektor Gamache se ze staré známosti ujímá případu, kdy žena nedorazila na domluvenou schůzku. Žena  je doma nalezena mrtvá a Armand musí při vyšetřování čelit nejen intrikám na oddělení vražd, ale i nedůvěře.

Naučná literatura

Miloš Doležal: Čurda z hlíny – Jak reaguje člověk v mezních situacích? Jaké následky nese spolupráce s okupantem či úpis ďáblu? Naše novodobá historie není dlážděna jen hrdinstvím, obětavostí a zásadovostí, ale také selháváním, zrádcovstvím a kolaborací.

Šárka Vávrová: Jak k nám tělo promlouvá – Jak ovlivňuje stav duše naše tělo? Co nám tělo říká prostřednictvím bolesti hlavy nebo zad, infekcemi a dalšími potížemi? Proč se cítíte nemocní, i když lékařské vyšetření žádnou nemoc neodhalilo? Objevte tajemství psychosomatiky!

Knihy pro děti a mládež

Ladislav Csurma: Velké dobrodružství malého pejska – Malá Lara je štěňátko. Roztomilé a hodné. Ale i na malá a roztomilá zvířátka čeká v životě nejedna velká zkouška. A tak se malá Lara setká s nebezpečím i strachem. Pozná důležitost přátelství, vytrvalosti a odvahy.    M/1

Jessica Martinello: I příšery si čistí zoubky – Když se jednoho dne objevilo ve vaně veliké chlupaté strašidlo, mysleli si rodiče, že si jejich dcerka zase vymýšlí, jen aby se vyhnula koupelně a kartáčku na zuby. Ukázalo se ale, že i strašidla se starají o svůj hrozitánský chrup. Kromě Kazizuba, kterého se bojí i dospělí.     M/1

Barbara Cantini: Mortina a přízračný kamarád – Za oknem vily Rozvalinky se objevuje zvláštní zářivé světlo. Je to malý smutný přízračný kluk, který zapomněl své jméno a má strach, že se rozplyne v tajemném místě Zapomnění. Mortina mu chce pomoct a i přes zákaz své tety.    M/2

Carlo Collodi: Dobrodružství růžového opičáka Pipiho – Pipi je jeden z pěti opičích sourozenců, ale jedině on má růžový kožíšek. Také je ze všech největší rošťák. Když ukradne stříkovi dýmku a ještě si jako terč svých legrácek vybere letitého slepého krokodýla, přestává všechna legrace.     M/2

Renata Škaloudová: Rozumí koza petrželi? – Kniha nabízí 28 koumáckých příběhů, v nichž si desetiletá dvojčata pokoušejí ujasnit ustálená úsloví (frazémy). Dostávají se tím do ošemetných situací, na kterých jsou příběhy postaveny; následně jsou významy frazémů vysvětleny.      M/3