Nabídka čtení na červen

Prezentace ZDE

Beletrie

Martin Greenfield: Krejčí z Osvětimi – Autor se narodil ve vesničce Pavlovo na Podkarpatské Ukrajině v Československu, přežil Osvětim a Buchenwald a poté odjel do Ameriky, kde se postupně vypracoval na jednoho z nejvyhledávanějších krejčích. Oblékal přední americké osobnosti od sportovců a moderátorů po kongresmany a prezidenty.

Ivan Kraus: Má rodina a jiná zemětřesení – Soubor čtyř knih krátkých, částečně autobiografických humoresek o dětství, dospívání a vlastní rodině. Autor se svým viděním světa dotkl něčeho velmi zásadního. Mezi sourozenci, mezi dětmi a rodiči i mezi manžely vznikají nám všem dobře známé neřešitelné situace, které hrozí přerůst v tragédii, pokud je neumíme obrátit v legraci.

Anna McPartlinová: V klubíčku štěstí – Maisie Beanová na konferenci o domácím násilí vypráví příběh o nejhorších dnech svého života, o dnech, kdy zmizel její šestnáctiletý syn Jeremy. Román otevírá téma homosexuality v katolickém Irsku.

Alena Mornštajnová: Tiché roky – Román je psychologickou úvahou nad složitostí rodinných vztahů, jejichž komplikace tkví hlavně ve vzájemném neporozumění a odcizení. Odehrává se ve dvou liniích. V pohledu třináctileté Bohdany, která při návštěvě umírající babičky zjistí, že o své rodině vůbec nic neví a pohledu jejího otce Svatupluka.

Guillaume Musso: Byt v Paříži – Policistka Madeline a spisovatel Gaspard nemají nic společného – dokud si omylem nepronajmou stejný jednopokojový byt v Paříži, jenž navíc ukrývá záhadnou minulost slavného malíře. Namísto očekávaného klidu a odpočinku se tak oba ocitají na vzrušující cestě za odhalením tajemství, která navždy změní jejich životy.

Wolf Serno: Potulný apatykář – Po německém venkově potuje koůncem 18. století zvláštní dvojice felčarů. Ten první, jménem Buclák, je obrovského vzrůstu, zato však mdlého rozumu. Druhý si říká Chytrolín a je drobné postavy. Nemá už nohy, ale zato je prohnaný a pohotový. Chytrolín putuje na ramenou kamaráda, stane se Buclákovou hlavou – a ten zase Chytrolínovi nahrazuje nohy.

Mirka Skočílková: Violka – Marika je samostatná mladá žena, která se nechce vázat, a aby si udělala v životě pořádek, rozhodne se odletět na Nový Zéland. Po tragické smrti sestry Violy a jejího manžela se ovšem všechny její plány zhroutí. Marika se najednou musí postarat o malou neteř Violku, která po smrti rodičů trpí psychickými problémy.

Cynthia Swansonová: Skleněný les – Na podzim roku 1960 žije Angie Glassová idylický život ve svém rodném městě Wisconsin s manželem Paulem a novorozeným chlapečkem. Po zprávě od neteře, že její otec spáchal sebevraždu a matka je nezvěstná, odjíždí k ní do malého města a snaží se ji podpořit. Neteř Ruby však prožívá tuto tragédii velmi intenzivně a odmítá jakoukoli pomoc.

Naučná literatura

Tomáš Vaňourek: Zikmund 100 – Dva mladí muži se vydávají po stopách asijské cesty Zikmunda a Hanzelky. Dnešníma očima hledí na stejná místa, jako kdysi před šedesáti lety jejich slavní předchůdci. Fotí, natáčejí, baví se s lidmi a zjišťují, jak moc se svět změnil.

Serhii Ploghy: Černobyl – Tento hrubý nástin vystihuje, co se v dubnu 1986 odehrálo v Černobylské jaderné elektrárně. Přes genezi sovětského jaderného výzkumu a stavbu elektrárny po události, které vedly k explozi reaktoru č. 4., a k úsilí hasičů o zvládnutí následného požáru.

Markus Roßmann: Každý krok se počítá – Objevte kouzlo 10 000 kroků. V dnešní zrychlené době, kdy na nic není čas, je chůze nejdostupnější způsob pohybu. Podstatný však je způsob chůze. Dobrá zpráva je, že správně chodit se naučí každý – i absolutní nesportovci.

Bruce Henderson: Synové a vojáci – Neznámý příběh Židů, kteří unikli nacistům a vrátili se bojovat proti Hitlerovi. Zkušený a oceňovaný novinář přináší na základě rozhovorů s těmito válečnými veterány poutavý, a především v mnoha ohledech nový pohled na události druhé světové války.

Knihy pro děti a mládež

Przemysław Wechterowicz: Nerozluční přátelé – U kořenů starého dubu bydlí králičí rodinka a vysoko v koruně nad nimi hnízdí sovy. V obou rodinách se právě narodilo mláďátko. Ačkoli žijí tak blízko sebe, málokdy se potkají. Králíček běhá po louce ve dne, Sovička zase létá v noci.    M/1

Zuzana Pospíšilová: Konec zlobení – Učit ve 2. B není žádný med. Je to totiž třída plná malých zlobivců, na které je každý krátký. Když ale nová paní učitelka získá nečekaného kouzelného pomocníka, začnou se dít věci! Podaří se zlobivé děti přeci jen polepšit?    M/2

Sandra Dražilová Zlámalová: Čarodějnice Bordelína – Do poklidného lesa Bambručáku se jednoho dne nastěhuje Čarodějnice Bordelína a začne v lese vyvádět lumpárny a neplechy. Avšak díky kamarádům zvířátkům se Bordelína postupně mění v hodnou čarodějnici a získává přátele.    M/2

Radka Zadinová: Údolí ticha – Erika má v jednu chvíli všechno, co si jen muže prát: láskyplný domov, nejlepší kamarádku, a navíc s ní chce chodit Viktor, který je snem všech holek. Jenže než se stihne vzpamatovat, všechno je pryč a otec ji odváží na místo zvané Zámeček, k babičce, kterou nikdy nepoznala… Erika se musí vyrovnat s tím, že se jí život převrátil naruby.    M/3