Čtení pro jarní pohodu

Prezentace  ZDE

Beletrie

Jiří Březina: Vzplanutí – Hromada popela byla ještě včera lidským tělem. Další případ poručíka Volfa., tentokrát na jeho novém působišti v Praze. Nadpřirozený jev, zvláštní shoda okolností, nebo rafinovaná snaha zničit důkazy? Najít odpovědi rozhodně nebude snadné.

Jan Cimický: Běh na dlouhou trať – Hlavní hrdina Petr Martínek se probudí v nemocnici. Postupně se mu vybavují vzpomínky, ale nemůže reagovat, nemůže odpovídat, jen pasivně sledovat své okolí. Ukáže se, že má průstřel lebky, ale netuší, co se stalo. Zjistí vůbec někdy, kdo mu to udělal a proč? Dostane se z tohoto děsivého a mučivého stavu?

Robin Cook: Šarlatáni – Když při rutinní operaci bez zjevné příčiny umírá zcela zdravý muž, zdá se to být alespoň podezřelé. V okamžiku, kdy začne mrtvých přibývat, je jasné, že v Boston Memorial Hospital není všechno tak, jak by mělo být. Noah Rothauser zde nedávno získal pozici šéfa rezidentů, ale to nemohl tušit, že nebude trvat dlouho, a bude řešit nejtěžší případ své kariéry.

Chloé Duval: Zámek u řeky – Alexandru odjakživa fascinovala Francie. Díky staré fotografii objeví, že má francouzské kořeny. Rozhodne se zjistit vše přímo na místě a vydá se do francouzské vesnice Chandeniers, kde pozná Erica, nového majitele sídla, zruinovaného požárem na počátku dvacátého století. Eric však nedůvěřuje této Američance, která se sama pozvala na jeho usedlost.

John Grisham: Pohledávka – Tři přátelé a spolužáci Mark, Todd a Zola ze soukromé právnické školy jsou kvůli studiím hluboce zadluženi. Jediné, co chtějí, je vydržet ještě poslední semestr a začít rychle vydělávat. Po sebevraždě spolužáka Gordyho ale zjistí šokující skutečnost, že majitel školy vlastní zároveň i banku specializující se na studentské půjčky a že jim hrozí dluhová past.

DeSales Harrison: Okem vrány – Otec dospívající dcery Daniel Abend vede úspěšnou psychoterapeutickou praxi v New Yorku a žije si pohodlným životem. Když jedna z jeho pacientek spáchá sebevraždu, je to sice neštěstí, dá se ale snadno vysvětlit. Brzy poté však Daniel obdrží záhadný dopis a o několik dní později náhle zmizí jeho dcera. Daniel je vtažen do zoufalého pátrání.

Michala Jendruchová: Tlustá tak akorát – Květa moc dobře ví, co je nízké sebevědomí. Odmalička se potýká s nadváhou, kluci ji vždy brali jen jako dobrou kamarátku a jakožto poslušná dcera se místo vytoužené profese cukrářky stane  učitelkou. Jen babička jí rozumí. A odkáže jí ručně psanou knihu receptů na sladkosti spolu s výzvou, ať se hned pustí do pečení.

Hana Marie Körnerová: Hlas kukačky – Začalo to už v dětství jako pouhá zvědavost, ale tehdy Kristýně na otázky nikdo neodpověděl. Až na jprahu dospělosti nedopatřením vyslechne rozhovor, jehož obsah je pro ni jako ten nejhorší sen. Zná vůbec své nejbližší?

Rosa Liksomová: Paní plukovníková – Čtyři životní etapy neobyčejné silné ženské hrdinky, jejíž pohnutý osud utváří podmanivá finská příroda i dramatické dějinné události 20. století. Jako mladá dívka se zamilovala do plukovníka, muže o 28 let staršího. Navzdory varování však její slepá láska naráží na zvrácenou manželovu tvář, destruktivní a nemilosrdnou.

Naďa Pischová: Vypůjčená minulost – Co se stane, když objevíte deník své matky? Najdete ho v trezoru na šperky schovaný hluboko na dně mezi dalšími papíry? Sedmnáctileté Tereze se to přihodí. Moudrý se učí z chyb druhých. Ale jak se to vlastně dělá? Dokáže Tereza využít příležitost?

Minette Waltersová: Poslední hodiny – V červnu 1348 se začal z přístavu Melcombe na jihu Anglie šířit mor, velmi rychle postupoval všemi směry a mrtvých byly brzy tisíce. Lady Anne z panství Develish se rozhodla proti těmto hrůzám bojovat jinak, než bylo obvyklé. Díky svému vzdělání měla znalosti potřebné k záchraně obyvatel panství. Podaří se jí vzpoura proti samotné boží vůli?

Knihy pro děti a mládež

Christian Tielmann: Můj život se zombíky a dýňovými bombami – M/3 – Max nastupuje do nové školy a uvědomuje si, že to rozhodně nebude žádný piknik. Edgar, školní frajírek, po něm totiž jde. A s ním i jeho dvě gorily. Maxovi se bude moc hodit pomoc kamarádů Nica a Jamala.

Klára Smolíková: Knihožrouti – Tajný čtenářský spolek – M/2 – Třeťáci Aleš a Zorka jsou v knihovně pečení vaření, vlastně jim jedna knihovna ani nestačí. Jenže v okolí se potulují záškodníci, kteří vyhlásili knihám válku. Pomohou kamarádům v nebezpečném pátrání knihožrouti?

Jana M. Brůžková: Skřítkové – M/2 – Luční skřítek Prnďulíček se jednoho dne vydává na cestu, aby si našel kamaráda a nový domov. Podaří se mu zachránit život lesnímu skřítkovi Šikulkovi a oba skřítkové zjistí, že mají mnoho společného a že se na cestu za štěstím mohou vydat společně.

Karolína Medková: Svět je nej – M/1 – Bohatě ilustrovaná encyklopedie pro děti, která shrnuje nejznámější světová prvenství v rámci věd o planetě Zemi. Publikace představuje osmnáct míst, která se mohou pyšnit předponou „Nej“.

Petr Kopl: Morgavsa & Morgana – M/2 – Morgavsa a Morgana jsou dvě čarodějky. Tedy vlastně jenom Morgavsa. Morgana se čarodějnickému řemeslu teprve učí a zatím si nevede moc dobře. To se ale změní, když se našim hrdinkám dostane do ruky dračí vejce, které musí ihned vrátit majiteli.