Duben v městské knihovně

Prezentace  ZDE

Beletrie

Ella Careyová: Uzamčená minulost – Mladá americká fotografka Cat Jordanová zjistila, že zdědila v Paříži byt. Po svém příjezdu do Francie se dozví, že tento nádherný byt byl majetkem slavné pařížské kurtizány a byl zachován přesně tak, jak jej zařídila jeho náročná majitelka. Začínají se vynořovat otázky po tom, kdo celá léta platil nájem a proč byt nezdědil pravnuk majitelů.

Sharon J. Bolton: Už teď jsi mrtvá – Krátce před rozbřeskem se pasažéři vyhlídkového letu balónem stanou svědky brutální vraždy. Necelou hodinu poté se balón zřítí. Katastrofu přežije jediná členka posádky. Spatřila vrahovu tvář – ale také on spatřil ji. A je odhodlán očitou svědkyni zlikvidovat.

C.L. Taylor: Strach – Lou Wandsworthová ve čtrnácti utekla do Francie se svým jednatřicetiletým učitelem Mikem Hughesem. Teď je jí tolik, co bylo tenkrát jemu, a její život je v troskách. Chce odjet zpátky do rodného města a konfrontovat Mika kvůli všemu, co jí způsobil. Brzy však zjistí, že se Mike vůbec nezměnil. Jeho nezdravá pozornost se znovu upírá na třináctiletou žákyni…

Joy Fieldingová: Špatná dcera – Když jednoho dne zazvoní u Robin telefon, dozví se, že její otec, jeho nová manželka a dvanáctiletá dcera leží v nemocnici v kritickém stavu. Ačkoli Robin netouží po ničem méně než se vrátit do rodného města, rozjede se za svou rodinou. Postupně zjišťuje, že každý z nich něco skrývá, bratr Alec, setra Melanie, mladá Cassidy i sama Robin.

Fredrik Backman: Medvědín – Co může znamenat vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji? Rozhodně by znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za otloukánka, pro Kevina, hvězdu juniorského družstva, i pro Petera, obětavého sportovního ředitele HC Medvědín, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií.

Čikovová Dita: Zoe – Napínavý příběh líčí situaci sedmnáctileté dívky, která se stala svědkem vraždy a teď se za pomoci policie snaží přežít, aby mohla svědčit. Zoe při procházce lesem viděla, jak někoho zabili a jako správný občan ihned zavolala na policii. Viděla vraha, ale vrah též viděl a poznal ji. Podaří se Zoe přežít do začátku procesu, aby mohla svědčit, nebo je pro ni vše ztracené?

Jaromír Hořák: Víra a krev – Hlavní hrdinové příběhu jsou dva mladí lovci z lesní osady, dříve vlažní uctívači pohanských bohů a později nepříliš horliví křesťané. Ve službách knížete Břetislava II. si získají zásluhy a jako velitelé knížecí družiny vyhánějí zbytky pohanství z rodného kraje.

Pavel Šmidrkal: Babráci – Soubor devíti povídek, které odlehčeným tónem vypravují o marných snahách, nedařících se plánech a tvrdošíjných nadějích. Devět příběhů tragikomických hrdinů dětského i dospělého věku, jejichž záměry nějak nevycházejí a kteří vždy nějak něco „zbabrají“.

Jean Giono: Země zpívá – Stěžejní postavou románu je Antonio, který žije kdesi v Provence na řece, s níž je až intimně spjatý. Se svým přítelem hledá jeho syna dřevorubce. Cestou se setkává s mladou ženou, do které se zamiluje a zatouží skončit se svým samotářským životem. Přítelův syn odvedl dceru místnímu boháči a oba se skrývají. Jeho otec i Antonio zůstanou s nimi až do jara.

Ellena Ferrante: Tíživá láska – Vypravěččina matka Amalia se za záhadných okolností utopila v moři a Delia chce přirozeně zjistit, co se stalo. Jako mnohem důležitější se jí však postupem času jeví otázka: Kdo byla moje matka? a s ní související potřeba se ptát: Kdo jsem já? V temném příběhu postupně vyplývá na povrch vypravěččino dětské trauma, které negativně ovlivnilo její život.

Naučná literatura

Jana Ulíková: Ketodieta – Jak zhubnout rychle, s chutí a bez hladu – První český průvodce ketogenním stravováním nejen pro začátečníky“. Vyzkoušejte ketogenní neboli proteinovou dietu, která staví na přirozeném spalování tuků v těle.

Fiona Goble: Vyšívané radosti – Pokud umíte alespoň trochu zacházet s jehlou a nití a máte základní šicí vybavení, dokážete díky nápadům z této knihy a troše představivosti proměnit obyčejné látkové předměty v malá umělecká díla.

  1. H. Van Capelle: Berlín za Hitlera 1933 – 1945 – Město Berlín se významně zapsalo do historie lidstva, bohužel také do její tragické stránky. Právě zde se rozhořely plameny obou světových válek, zrodily se nacistické plány na likvidaci Židů a zde se také odehrálo závěrečné dějství „Třetí říše“.

Knihy pro děti a mládež

České říkanky a básničky: pro kluky a holčičky – České lidové říkanky a písničky, oblíbené mezi námi i našimi nejmenšími. V knize naleznete ty nejoblíbenější české říkanky a písničky, kniha je doprovázena pestrými obrázky.

Ivan Blatný: Jedna, dvě, tři, čtyři, pět – Sbírka provede malé čtenáře kalendářním rokem od ledna až po Vánoce, obsahuje ale i říkadla o zvířátkách a vtipné veršované pohádeky o každodenních věcech.

Frank Schwieger: Já, Caesar, a banda z Kapitolu – přímý přenos ze starého Říma – Proč je Romulus vždycky tak neuvěřitelně vzteklý? Jak dojde k tomu, že pár kejhajících hus zachrání Kapitol? Jak to, že se nechá Kleopatra dobrovolně zabalit do starého koberce? Konečně se to dozvíš z první ruky.