Čtení pro zimní večery

Prezentace ZDE

Beletrie

Ildefonso Falcones: Katedrála moře – V barvitém rámci druhé poloviny 14. století se rozvíjí příběh nevolníka Arnaua, syna vesničana, který jako oběť pánovy zvůle musel opustit svůj statek a skončil v Barceloně mezi hrnčíři. Prožívá krušné období hladomoru a po něm následující morové epidemie, přežije a poté, co se vyznamená v bitvě, král ho odmění za odvahu titulem barona.

Martin Goffa: Primární důvěra – Detektiv Miko Syrový jen bezmocně přihlíží zatčení jednoho ze svých nejbližších přátel. Každým krokem, kterým se pokouší na první pohled obvinění zvrátit, se dostává stále hlouběji do labyrintu nejistoty, pochyb a výhonků minulosti. A nejen to. Celou tu dobu má pocit, jako by na něj mířil někdo s prstem na spoušti.

Iva Karlíková: Muslimská pomsta – Pokračování knižního hitu Muslimské peklo – Hlavní hrdinka si myslí, že má všechny útrapy za sebou, a vrací se do Bosny. Jako tlumočnice pracuje pro české vojenské jednotky. Ale to neměla dělat, mohla tušit, že Senad zjistí, kde ji najít a má připravený Ďábelský plán na pomstu.

Lars Kepler: Lazar – Komisař Joona Linna si myslel, že už má to nejhorší za sebou, přitom všechno teprve začíná… Policisté objeví v bytě na předměstí Osla tělo mrtvého muže. Z toho, co najdou v mrazáku, jsou v šoku. Zavražděný byl vykradač hrobů, sběratel trofejí a kanibal. Jednou z trofejí je i lebka Summy Linnové, Joonovy manželky.

Eva Limanová: Rok pod horou Boha štěstí – Roční pobyt v Zelené studánce, jak se v překladu jmenuje japonská vesnička Midorii, umožnil autorce intimní pohled na život, obyvatele a okolí tohoto kouzelného místa, vzdáleného necelých deset kilometrů od Hirošimy. Je to spíš pohled z žabí perspektivy, člověka neturisty, který se v cizí zemi nepohybuje z místa na místo, ale jako žába ze studánky pozoruje okolní dění z jednoho místa. Obraz, který vzniká, představuje Japonsko všedního dne, bez důrazu na obvyklé turistické atrakce, a obyčejný život na vesnici, která byla okrajově poznamenána atomovým výbuchem v roce 1945.

Wilbur Smith: Kořist – Francis Courtney připlouvá ke břehům Afriky, aby pomstil smrt svého otce. Hamižní obchodníci a obávaní piráti, kteří pobřeží obývají, v podstatě představují vřelé uvítání ve srovnání s nebezpečím, jež vychází z rodinného kruhu. Setkání příbuzných rozdrásá staré rány a vyústí v tuhý boj, v němž se odráží hříchy předchozí generace.

Markéta Šichtařová: Ukradený syn – Hlavní aktérka příběhu Renata strávila neutěšené dětství s tyranským otcem. V rodině nepanovaly dobré vztahy a tak Renata v devadesátých letech odjela do zahraničí pracovat jako au-pair a tato práce ji několik let zcela naplňovala. Ve Švýcarsku poznala Marcela, budoucího otce svého syna Samuela. Z manžela se však vyklubal despota a po synově narození partnerské problémy gradovaly.

Naučná literatura

Jindřich Marek: Uloupená hranice – Krušné hory – syrový kraj, který tvoří staletou historickou krajinu mezi Čechy a Saskem – mají také syrovou historii, jejíž součástí je i dramatický rok 1938. Právě strážcům této hranice z pohraničních praporů Stráže obrany státu Kadaň a Most je věnována tato kniha autorů, kteří se této problematice věnují již řadu let.

Anita Schäfferová: Krmíme ptáky v zahradě – Pokud rádi ve svém okolí posloucháte ptačí štěbetání, určitě vás zaujme tato příručka, v níž naleznete spoustu užitečných informací. Zkušení ornitologové v ní popisují záliby ptáků a jejich potřeby, vysvětlují, jak vybrat vhodné krmivo a do jakého krmítka ho umístit, případně jak připravit krmení vlastní výroby, a především jaké změny provést, aby zahrada či okolí byly co nejpřírodnější a pro ptáky přívětivé.

Knihy pro děti a mládež

Oksana Bulová: Medvěd nechce jít spát – Co dělají zvířátka v zimě, když všechno zasype sníh? Třeba takový medvěd celou zimu prospí. Počkat, náš hrdina nechce jít spát! Co kdyby mu něco báječného uteklo? Podzim pomalu končí. Jenže medvěd potká zubra, který mu vypráví, jaké to je v zimě. Ach, to musí být nádhera, zasní se medvěd. Taky bych chtěl poznat sníh i mráz a zažít zimní radovánky.

Ivona Březinová: Ňouma z áčka – Příběh o čtvrťákovi, trochu nešikovném a bojácném Toníkovi, který se snaží vyrovnat svým spolužákům a dostat se do jejich party. Toník má ve své třídě pozici otloukánka a nikdo s ním moc nepočítá. Při každé lumpárně je však tím, na kterého se všechno svede. Toník je ale statečný, nikdy nezradí partu a jednoho dne, když si ostatní neví rady a je opravdu zle, dokáže, že není vůbec žádný ňouma.

Radka Zadinová: Dívka odnikud – Někdy stačí málo, abyste ztratili půdu pod nohama. Šestnáctiletá Nina žije na ranči, kde ji jako malou odložili. Nikdy se s tím nesmířila a stále doufá, že se máma vrátí. Jedinou útěchou jsou pro ni koně a blízkost kamarádky Diany a jejích bratrů. Zatímco s Michaelem ji pojí přátelství, s Gabrielem moc nevychází. Když ji však při hádce nečekaně políbí, podlehne Gabrielovu kouzlu.