Nabídka čtení na Vánoce

Prezentace  ZDE

Beletrie

Geraldine Brooksová: Stvořitelé a spasitelé – Poté, co mladá australská restaurátorka objeví v troskách zničeného Sarajeva iluminovaný židovský rukopis, začíná odkrývání starého tajemství. Příběh, inspirovaný skutečnými okolnostmi spojenými s  nalezením tzv. Sarajevské hagady, zavede čtenáře do středověkého Španělska, Benátek inkviziční éry, Vídně přelomu století až po Sarajevo obsazené nacisty.

Jenny Colganová: Pojízdný krámek snů – Nina ze všeho nejvíc na světě miluje knihy a umí pro každého najít tu nejvhodnější. Jenže knihovna, kde pracuje, je zrušena a introvertní děvče se najednou ocitá tváří v tvář realitě. Jak to udělat, aby mohla dělat práci svých snů a našla při tom i sama sebe?

Ivanka Devátá: Kde spí lufťáci – Veselé vzpomínky známé české herečky a spisovatelky na vzácné chvíle, kdy člověk unikne z každodenního shonu a vyrazí s rodinou, přáteli nebo kolegy na výlet či dovolenou do přírody.

Zdenka Hamerová: Bílá tma – Markéta, které nikdo neřekne jinak než Rita, se dostala do velkých nesnází. Rozvedená a bez prostředků se s dětmi musela vrátit do rodného městečka, kde začala pracovat jako sestra v nedalekém Domově pro seniory. Podle její kamarádky Lídy tam ale není všechno v pořádku. Jenže než Ritě prozradí svá zjištění, je nalezena mrtvá. Dům, kde teď Rita s dětmi bydlí, je v podstatě na samotě. Přesto se tam mrazivou nocí ozývá dětský pláč.

Lenka Chalupová: Liščí tanec – K osmdesátým narozeninám si bývalá učitelka Hermína Foretová přála jediné: strávit se syny a dcerou týden v hájence pod svatým Hostýnem, kam s nimi jezdila v čase jejich dětství. Jenže právě tam se všem oživí vzpomínky na tragédii, při níž rodina přišla o svého nejmladšího člena – pětiletého Prokopa.

Ellen Keithová: Holanďanka – Uprostřed druhé světové války, v roce 1943, zatýkají nacisté v Amsterdamu příslušníky odboje. Marijke de Graaf a její manžel jsou deportováni každý do jiného koncentračního tábora v Německu. Tam Marijke dostane na vybranou: buď zemře hlady a vysílením při těžké práci, nebo se dobrovolně přihlásí do nevěstince a možná se jí naskytne šance přežít a najít manžela. Román nabízí zamyšlení nad tím, co všechno jsou lidé schopní udělat, aby si za extrémních podmínek zachovali život, a napovídá, že hranice mezi dobrem a zlem není tak zřetelná, jak si myslíme.

Sarah Vaughanová: Anatomie skandálu – Sophiin manžel James je milující otec, pohledný muž a veřejně známá osobnost. A přesto je obviněn z hrozného zločinu. Sophie je přesvědčena, že je nevinný, a zoufale se snaží zachránit svoji rodinu.

Naučná literatura

Helena Arendtová: Dárky z přírody – 100 nápadů tvoření s dětmi – V přírodě se skrývá spousta pokladů, z nichž lze vytvořit originální a jedinečné dárky. Z okvětních lístků se mohou stát čaje nebo girlandy, z větviček rámečky na obrázky a díla k zavěšení, z kamenů figurky a z bobulí marmelády. 100 dárků z přírody, které představuje tato plnobarevná a neobyčejně krásná kniha, lze všechny vyrobit prostřednictvím jednoduchých pomůcek a bez problémů to zvládnou i děti – v některých případech za přítomnosti dospělých.

Jaromír Míra Červenka: Barevné rozcestníky – netradiční toulky současnou Asií – Nový, fotografiemi bohatě vybavený cestopis novináře J. M. Červenky zavádí čtenáře do čtyř netypických lokalit, které dosud zůstávají stranou turistického ruchu: zapovězený Írán, obří a liduprázdnou Sundarbanskou deltu, říši Lo Manthang skrytou za hradbou Himálaje či moderní, překotně se rozvíjející Vietnam.

Knihy pro děti a mládež

Miroslav Adamec: To dáme, dědo! – přiměřeně nevýchovné příběhy – Martin má mámu a tátu, kteří jej především vychovávají a pak má hodnou babičku a dědu Nej-dědu, vynalézavého domácího kutila s duší malého kluka. Děda svého vnoučka také vychovává, ale svým originálním způsobem. Ve třech příbězích se čtenáři dozvědí, že pro zdravý vývoj dítěte je nejlepší, když si vše vyzkouší co nejdříve. A tak Martin pozná, jaké to je se pořádně spálit, zkoušet lítat a co to znamená oko za oko, zub za zub. Takže o Martinovu výchovu už je postaráno a ještě si přitom s dědou užijí plno legrace i napětí.

David Laňka: O Ježíškovi – Příběh o osmiletém Ježíškovi, který s rodiči Marií a Josefem najde útočiště po útěku z Jeruzaléma v české vesničce. Potkávají zde zlého statkáře, ale Ježíšek, chlapec nadaný mimořádnými schopnostmi, dokáže přemoci zlo, hněv a spolu se svými přáteli pomáhá tam, kde je potřeba.

Alison Gervaisová: Jen 27 dnů – První kniha série Jen 27 dnů. Toho kluka znala Hadley jen od vidění. Co ho vedlo k tomu, že si sáhl na život? Když nad tím během Archerova pohřbu přemýšlí, přistoupí k ní neznámý cizinec v černém. Nabídne jí, že ji vrátí o dvacet sedm dnů nazpět, aby mohla přijít na to, co se stalo.