Přehled knižních novinek

Prezentace zde.

Beletrie

Robert Galbraith: Hedvábník – Když zmizí spisovatel Owen Quine, jeho žena se obrátí na soukromého detektiva Cormorana Strika. Zpočátku se domnívá, že se na pár dní někam vypařil a jen chce, aby ho detektiv našel a přivedl domů. Jenže Strikovi během vyšetřování začíná být čím dál jasnější, že za Quineovým zmizením se skrývá větší tajemství, než si jeho žena myslí…

E. Lockhartová: Ostrov Lhářů – Přečtěte si to. A jestli se vás někdo zeptá, jak to skončí, prostě LŽETE! Báječná rodina Sinclairových. Soukromý ostrov. Velice bystrá dívka, se kterou je něco v nepořádku. Skupina čtyř přátel – Lhářů -, jejichž přátelství začne být destruktivní. Revoluce. Nehoda. Tajemství. Lži a další lži. Pravá láska. Pravda. Moderní, sofistikovaný thriller od držitelky Printz Award a finalistky National Book Award.

Zdeňka Ortová: Koukejte do výstřihů – Novou knihu fejetonů a aforismů sestavila Zdeňka Ortová z drobných příhod, rozmanitých zkušeností a kuriozit. Nahlížením do absurdit současnosti vtiskla knize humorné ladění a ironický vtip. Z hrdinů svého pestrého světa si dělá legraci, ale má pochopení pro jejich svízele a starosti, protože sama jich má taky dost.

Anna Šochová: Karmínový kámen – V čtenářsky přitažlivém, silném příběhu, zasazeném na odlehlé Ašsko pobělohorské doby sledujeme osm let v životě šlechtičny Anny Dorothey Zedwitzové, vzorné manželky, matky a hospodyně na Mikulášském vrchu. Život střední šlechty, píle a sebeobětování pro rozvoj svěřeného panství jsou v mnohém příkladné i pro současnost.

Andy Weir: Marťan – Před šesti dny se Mark Watney jako jeden z prvních lidí prošel po Marsu. Teď bude ale nejspíš taky prvním člověkem, který tam zemře… Sám a bez spojení se Zemí. Mark se však nevzdává. Vyzbrojen pouze svým důvtipem, technickými dovednostmi a nevyčerpatelným smyslem pro humor, který se pro něj stane nejcennějším zdrojem síly, se pouští do tvrdošíjného boje o přežití.

Naučná literatura

Mel Bartholomew: Zahrada na jednom metru čtverečním – Toužíte mít malou zeleninovou zahrádku? Láká vás mít vlastnoručně vypěstované čerstvé bylinky, květiny a zeleninu? Jste začátečníci, bydlíte ve městě nebo jen máte málo prostoru? Zajímají vás nové pěstitelské metody? Pokud ano, pak je tato knížka určena právě vám!

Břetislav Ditrych: Proč Javoříčko? – Zastřelení 38 bezbranných a nevinných mužů v Javoříčku příslušníky protipartyzánského komanda je neomluvitelné a vraždou navždy zůstane. Ale v malé moravské osadě nedaleko hradu Bouzov se odehrával i příběh nenávisti, lásky, zrady a pomsty. O jedné z pravděpodobných příčin tragédie se nesmělo nahlas hovořit a psát téměř padesát let.
 Kamila Šírová Motyčková: Pozapomenutá místa – V naší zemi jsou stovky, spíše tisíce krásných míst. Některá jsou více známá, některá méně, na některá se skoro zapomnělo. Tato kniha připomíná místa, která jsou zajímavá a přitom patří k těm méně známým. Ať už proto, že leží trošku stranou, jsou menší, nenápadná, nebo proto, že jsou zastíněna bližší známější stavbou.

Knihy pro děti a mládež

Zdeněk K. Slabý: Tři banány : aneb, Petr na pohádkové planetě – Někde ve vesmíru je určitě Pohádková planeta. Rakety možná záhy přistanou na Marsu, na Venuši, na Jupiteru nebo kdekoli jinde, ale na tuhle planetu se mohou dostat pouze ti, kdo nezapomněli na pohádky. A jak se tam dostanou? Třeba mohou do vesmírných dálav odletět docela obyčejným výtahem.

Lois Lowry: Spočítej hvězdy – Příběh zavede čtenáře do Dánska v době druhé světové války. Dvě kamarádky Annemarie a Ellen si zatím válku nijak neuvědomují, pociťují ji snad jen v tom, že už se v obchodech nedá koupit tolik věcí, zvláště jejich oblíbených sladkostí. Válečné hrůzy však náhle a brutálně vtrhnou do jejich života, když Němci začnou v okupovaném Dánsku pronásledovat Židy.