Patchworkové vábení od 17. března do 19. dubna 2015

Patchworkové vábení

Patchwork představuje starodávné krejčovské řemeslo, které v posledních letech zaznamenalo velké znovuobjevení a těší se značné oblibě u žen (ale i mužů)
s vášní pro ruční práce, a to na celém světě. Důkazem toho jsou četné mezinárodní výstavy a vznik celých průmyslových odvětví zaměřených na výrobu látek, šicích strojů a speciálních pomůcek pro šití patchworku, které práci zrychlují a usnadňují.
Název této velmi staré textilní techniky vznikl z anglického „patch“ záplata a „work“ práce. V knihách bývá definován jako spojování malých, různobarevných odstřižků do jednoho kusu. Ve skutečnosti se jedná o přesnou, precizní práci, za použití celé škály technik, která vyžaduje značnou trpělivost a cit pro barvy. Po vytvoření tzv. vrchního „topu“ následuje prošívání čili quilting, kterým se spojují tři vrstvy materiálu, tj. vrchní top, vatelín a spodní látka v jeden celek. A protože tímto způsobem vzniká celá škála výrobků, od dek, přikrývek, ubrusů, polštářů, prostírání, tašek, dětských hraček, až po oděvní součásti, jedná se o techniku velmi kreativní a variabilní, která nikdy nezevšední. Proto se u patchworkářek vyskytuje jakási „posedlost“ touto technikou, protože zde platí víc než
v jiných případech, že když dva dělají totéž, není to totéž.
A toto pravidlo by havlíčkobrodské patchworkářky rády představily na svých výrobcích, kdy za použití stejné techniky či střihu mohou vznikat z rukou různých patchworkářek naprosto odlišné výrobky. Na závěr dlužno podotknout, že patchwork je krásný i užitečný koníček, kterým patchworkářky přináší radost sobě i svému okolí.

Klub HaBa patchwork, který pracuje pod záštitou Mateřského centra Zvoneček a Oblastní charity v Havlíčkově Brodě, vznikl v roce 2006 ze „skalních“ návštěvnic patchworkových kurzů pořádaných MC Zvoneček. Od té doby se děvčata pravidelně scházejí a mají již za sebou dvě úspěšné výstavy, první v prosinci 2012 v Havlíčkově Brodě a druhou v listopadu 2014 v Humpolci.

Částečně prodejní výstavu můžete zhlédnout ve světelské Galerii Na Půdě do 19. dubna.