Pozvánka do městské knihovny

 

Beletrie

Evžen Boček: Deník kastelána – Hrdina knihy se znechucením opustí velkoměsto a zamíří na venkov, aby našel ztracený smysl života a zachránil své manželství. Zámek ho však od počátku zaskočí – odkrývá se jako místo dávných i současných příběhů, dramat a nečekaných setkání.

Andrea Coddingtonová: Měl to být hezký život – Příběh o lásce, americkém snu, ale i pádu, při němž hlavní hrdinka Dara přichází o všechno. Při postgraduálním studiu v New Yorku naváže krásný vztah, založí rodinu a žije spokojený život. Ale pak přichází první rána.

Barbara Erskinová: Nejtemnější hodina – V dalším nevšedním autorčině románu se opět střídají dvě časové roviny. V první se otvírá příběh nadané malířky Evie Lucasové z doby bitvy o Británii v roce 1940. Ve druhé dnes kunsthistorička Lucy sbírá střípky svého života i tajemství minulosti.

John Grisham: Platanová alej – Seth Hubbard, zámožný muž, umírá na rakovinu plic. Nikomu nedůvěřuje. Než se oběsí na starém platanu, zanechá novou, vlastnoručně psanou závěť, která zatáhne jeho již dospělé děti, černošskou hospodyni a Jaka Brigance do dramatického konfliktu. Christina Baker Klineová: Vlak naděje – V roce 1929 odjíždí osiřelá dívka Niamh díky organizaci pro pomoc dětem začít nový život. V současnosti sedmnáctiletá Molly střídá pěstounské rodiny a nakonec musí v rámci veřejně prospěšných prací uklízet v podkroví jisté devadesátileté paní. Dojde k osudovému setkání. Najdou obě ženy odpovědi na své otázky?

Jojo Moyesová: Stříbrná zátoka – Liza McCullenová najde i se svou dcerkou bezpečí v australském přímořském městečku. Její klid však ohrozí nově přistěhovalý „škrobený límeček“ z Londýna se svým podnikatelským záměrem. Na obzoru se rýsuje vztah, o který Liza ani trochu nestojí.

Suzanne Redfearnová: Zavři očka svý – Navenek má Jillian Kanová v životě všechno – kariéru, domov, děti, manžela. Ale pod povrchem je již léta vystavena týrání a ponižování. Jednoho dne v panice uteče s dětmi z domu a stane se únoskyní, po níž pátrá policie. Jak má dokázat pravdu? Magdaléna Stárková: Modré okenice – Soubor povídek je neobyčejně různorodou mozaikou lidských osudů. Z každého příběhu vystupují zajímavé charaktery, aby čtenáře vtáhly do děje a zanechaly v něm směs silných pocitů.

Naučná literatura

Olga Černá: Čtení není žádná nuda – Říká se, že české děti nečtou. Podle knihovnice Olgy Černé to není úplně pravda. Jenom možná nečtou to, co bychom si my představovali, že by číst měly. Děti ke knihám a čtení můžeme motivovat různými testy a cvičeními. Nejsou to ale texty na známky.

Ivan Burkert: Všechny cesty vedou do Říma – Luxusní barevný cestopis mapuje neobyčejnou autorovu cestu na kole z Hradce Králové do Říma přes Slovensko, Balkán a Turecko.

Dana Dvořáčková-Malá: Přemyslovský dvůr – Výpravná kniha osvětlující mnohostranně a vyčerpávajícím způsobem všední i sváteční život na panovnickém dvoře v době Přemyslovců.

Knihy pro děti a mládež

Ciara Floodová: Tři otravní králíci – Příběh pro děti o medvědovi, který žil sám uprostřed divočiny, což se mu náramně líbilo. Co se ale nestalo? Do sousedství se přistěhovala rodina králíků…

Daniela Krolupperová: Kouzelná aktovka – Viktor na jarním průzkumu potoka společně s kamarádem Hugem uklouzne a poničí školní aktovku. V parku mu potom dva podivní pánové nabídnou novou brašnu. Viky si ji rád vezme, ale pak nestačí kulit oči, co aktovka všechno dovede!

Alena Kastnerová: O líné babičce – Babička z naší knížky není jako ostatní babičky. Plní si svá dávná přání, která celý život střádala do starého škapulíře, a vždy prožije i něco nečekaného.

Francine Oomenová: Tajemství Lenky Notýskové – Lena chodí do šesté třídy a jejím nejlepším kamarádem je notýsek, do kterého si zapisuje své nápady a nejrůznější seznamy. S humorem a nadsázkou si tak rovná myšlenky i chaos v hlavě, a její notýsek jí vždy pomáhá při rozhodování. Stanislava Reschová: O vlkovi se sklerózou – Knížka je plná na hlavu postavených pohádek a je jako stvořená pro dospělé i děti, kteří se při čtení chtějí pobavit a rádi se od srdce zasmějí.