Světelské babí léto s dechovkou 13. září 2014

7. ročník festiválku dechových kapel

Hájenka
Dechová a taneční kapela byla založena v dubnu 1997 kapelníkem Miroslavem Palečkem ze Starého Klíčova u Domažlic, průměrný věk členů tehdy byl 23 let. V roce 1999 se kapela Hájenka zúčastnila oblastního kola Polka Festu v Hořovicích a soutěže Polka Fest v Chamu v SRN, začátkem roku 2000 soutěže O soudek Gambrinusu v ČRo Plzeň. Téhož roku do kapely přišel hrát známý muzikant Karel Fictum, zároveň se stal i uměleckým vedoucím Hájenky a také pro ni začal upravovat dechové i taneční skladby.
V roce 2000 Hájenka zvítězila v oblastním kole Polka Festu v Chodové Plané a v českobudějovickém finále obsadila druhé místo. V tomto roce ještě stačila natočit první CD pod názvem Blízko hu Domažlic a poprvé se objevila v České televizi. V roce 2001 začala kapela spolupracovat s Josefem Zímou a měla s ním několik estrádních koncertů. Na jaře roku 2002 Hájenka natočila druhé CD Pozdrav z Chodska a od tohoto roku se účastní celostátních festivalů Kubešova Soběslav, Vačkářův Zbiroh, Švihovské léto, festivalu Ády Kubaty ve Stážkovicích u Českých Budějovic a mnoha dalších. Na jaře roku 2006 vystoupila Hájenka v programu Zlaté Křídlovky v Hodoníně. V roce oslav 10. výročí účinkování se pustila do velkého projektu čtyř nových CD. První bylo Kraj pod Čerchovem, stejnojmennou písničku na něm nádherně nazpíval Josef Oplt z Karlínského hudebního divadla, se kterým začala kapela v tomto roce spolupracovat. CD požehnal jejich kamarád, známý skladatel Vlasta Dvořák ze Sázavky. Druhé CD Léta letí se natáčelo v roce 2007, třetí CD Ten Mrákovský kostelíček a čtvrté Vzdálený hlas v roce 2008. 15. výročí účinkování kapela oslavila společně s Josefem Opltem na vánočním koncertě v Holýšově. Velkou událostí pro Hájenku bylo vystoupení v Praze u Křižíkovy fontány na mezinárodním festivalu české a moravské dechovky Hraj, kapelo, hraj v roce 2013. Hájenka hraje ráda na dechovkových festivalech, ale nejlépe se cítí na vesnických tancovačkách, kde si může zahrát jak dechovku, tak country, rock i taneční muziku.

Libkovanka
Kapela oslavila v roce 2013 pět let své existence. Za tuto poměrně krátkou dobu si vytvořila zvučné jméno, je pravidelným hostem festivalu Kubešova Soběslav, kde proběhl za účasti českobudějovického rozhlasu křest prvního CD Dobrým přátelům hraje jihočeská Libkovanka i druhého CD Z našeho kraje. Tato dvě alba doplňuje DVD V pošumavském kraji. Libkovanka také získala ocenění veletrhu Jihočeský kompas za nejlepší propagaci jihočeské dechové muziky.
Kapelu řídí zkušený hudebník a textař Zdeněk Beneš, autor mnoha slavných písní, mezi které patří Moje česká vlast, Slzičky, Když odchází mládí nebo Krásný sen. Součástí repertoáru kapely jsou krom zmiňovaných skladeb i písničky od Karla Polaty, které Libkovanka hraje přesně tak, jak je kdysi hrával Karel Polata se svou Starošumavskou dechovou muzikou. To vše je podtrženo mladistvým složením kapely, která dokáže vždy svému publiku předat velkou dávku energie a dobré nálady. Libkovanka je zkrátka originál, který určitě stojí za zhlédnutí.

Světelští heligonkáři

Kapela byla založena na počátku roku 2006. Jejím prvním kapelníkem byl Pepa Ryšavý, který oslovil další heligonkáře Bohouše Jandu, Františka Toušku, Standu Dlouhého, Luboše Janů a Standu Žáčka. Dalšími členy byli střídavě hráči doprovodných nástrojů – basa: Míla Matlach, Karel Malimánek, Pepa Vondra, bicí: Jarda Hroch, Karel Bušek a Míra Somberg. Od počátku až do svého onemocnění vystupoval s kapelou zpěvák Pepa Pajer. Po odchodu Pepy Ryšavého se kádr členů kapely ustálil. Jejími dnešními členy jsou: Bohouš Janda, harmonikář a zároveň umělecký vedoucí souboru, dále harmonikáři Luboš Janů a Standa Žáček, basu hraje Pepa Vondra, bicí Míra Somberg a zpěvákem kapely je Karel Sukdolák. Jsou to muzikanti různých hudebních žánrů, které však všechny spojuje láska k lidové muzice. Kapela od roku 2006 pravidelně vystupuje na Svátku hudby ve Světlé a dále všude tam, kde mají lidé zájem o dobrou lidovou muziku v tomto hudebním provedení.

Předprodej vstupenek od 22. srpna 2014 v turistickém informačním centru, tel. 569 496 676, info@svetlans.cz
Vstupné: 100 Kč