Pozvánka do městské knihovny

Prezentace zde.

Beletrie

Dueňas María: Čas mezi šitím – Strhující román o zdánlivě obyčejné ženě, která využije svůj talent a odvahu, aby se proměnila v prestižní krejčovou a později v tajnou agentku pracující pro Spojence za druhé světové války…

Apitz Bruno: Nahý mezi vlky – Román líčí nejen pohnutý příběh tříletého chlapce, jehož v nelidských podmínkách koncentračního tábora Buchenwald zachrání vězňové, ale zachycuje rovněž konflikty jeho zachránců, kteří se řídí svým svědomím a porušují normy komunistického hnutí odporu v táboře.

Paasilinna Arto: Živý na vlastním pohřbu – Poslední román oblíbeného finského humoristy obsahuje mnohé autobiografické rysy. Hlavní hrdina Artti Tukkijänkä se (stejně jako Paasilinna) narodil za války na území, které dobyl Sovětský svaz, a celá rodina utekla do finského Laponska. Arttiho pronásleduje už od dětství poněkud zvláštní obava, aby, až jednou zemře, byl důstojně pohřben. Proto se rozhodne, že si svůj pohřeb vyzkouší nanečisto, dokud je ještě zdravý a plný sil.

Hutrová Veronika: Do ráje a zpět – Sára má ve všem jasno. Po studiích se hodlá provdat, odstěhovat na vesnici a žít poklidný život venkovské učitelky. Naskytne se jí však příležitost ke studiu v Portugalsku, a tak se s kamarádkami vypraví vstříc novým zážitkům. Každý den je jiný, nový, vzrušující. neplánovaný. Je opravdu svatba a manželství tím, po čem Sára tak touží?

Naučná literatura

Nentwig Wolfgang: Nevítaní vetřelci – Biologické invaze se dotýkají nás všech, ať chceme nebo nechceme. S rostoucím cestováním do exotických krajů a nárůstem zahraničního obchodu roste i množství neúmyslně i úmyslně zavlečených druhů rostlin i živočichů. Některé z nich působí problémy v ochraně přírody.

Šimánek Leoš: Severskou divočinou – Takzvanou Cestu na severozápad hledala v minulosti řada průkopníků. Leoš Šimánek objevil na své novodobé expedici kratší cestu, kterou se dostal přes hory Mackenzie až do povodí Pacifiku. Po přezimování u jezera Clark ho čekala obtížná plavba po řekách horami Kanady až na Aljašku. Zcela nečekaně se změnila v boj o přežití.

Scholler Christiane: Můj pradědeček František Ferdinand – Nekonformní muž s mnoha plány do budoucna, důsledný stratég a nezlomná povaha: byl v nesprávné době na nesprávném místě. Nejen 28. června 1914 v Sarajevu, nýbrž i ve století, v němž žil. Jeho tragický osud znamenal konec jedné epochy a zároveň začátek nové doby. Anita Hohenberg, pravnučka následníka trůnu, podrobně a živě líčí svého pradědečka jako skutečného člověka a ne historickou osobnost, jak ji známe z encyklopedií.

Knihy pro děti a mládež

Kadlecová Zuzana: Veselé říkanky o zvířátkách – Hravé a vtipné říkanky s půvabnými ilustracemi obohatí slovní zásobu a pobaví děti, rodiče i učitele.

Brat Roman: Můj anděl se umí prát – Hrdinou tohoto nevšedního a velmi aktuálního příběhu je jedenáctiletý chlapec Oskar, hubený a slaboučký kluk v brýlích, ještě ke všemu slušný. Jeho vzhled přímo vyzývá k tomu, aby ho dva silnější spolužáci mlátili a ponižovali. Oskar zásadně nežaluje, jediný přítel, kterému se může svěřit, je anděl Oskariel, který mu nakonec vnukne myšlenku na geniální obranu.

Řeháčková Věra: Dokonce mi i kluka svedla – z Do třinácti let žila Jolana v pohodě. Měla své koníčky, dokonce i začínající známost. Pak se ale stalo něco neuvěřitelného. Začala se jí zjevovat holka stejného zevnějšku …