SVÁTEK HUDBY 21. června 2014

21. června chystáme Svátek hudby 2014!
Ve Světlé již po třinácté. Přijďte se stát součástí světelské tradice hudební slavnosti pod širým nebem.

Hlavní myšlenkou Svátku hudby je podnítit nejen profesionální, ale i amatérské hudebníky a milovníky hudby, aby se setkali ve veřejném prostoru a proměnili na jeden den ulice ve spontánní živou hudební slavnost. Všichni účinkující vystupují bez nároku na honorář, vstup na celý program je volný.
Oddělní kultury KyTICe proto zve hudebníky Světelska – amatéry i profesionály, dospěláky i děti, soubory i jednotlivce –, udělejme tedy i letos v sobotu 21. června na jeden den ze Světlé opět živé hudební město! Jak se zapojit? Jednoduše vezměte své oblíbené hudební nástroje, nalaďte své hlasy a kdykoliv od 9 do 17 hodin přijďte před městský úřad, kde se bude produkce organizovat. Dostanete informace, kde můžete vystoupit a kde ne, kam je lepší jít v daný čas hrát.
Hlavní scéna (s ozvučením pouze v době od 9 do 15 hod.) hudební oslavy bude od ranních hodin připravena na náměstí před radnicí, plánujeme ale také možnost vystoupení v parku a jiných veřejných prostranstvích, zde je však třeba řídit se předpisy a vyhláškami města.
Tato kulturní akce bude pořadatelem nahlášena na příslušných místech, ale bylo by dobré, abyste nám o sobě dali včas vědět, a to tak, že se předem přihlásíte na mail: horni@svetlans.cz. Je to nejen v zájmu hladkého průběhu programu, ale také proto, abychom vás mohli uvést na webových stránkách a na plakátech, případně vám poradili, jak nejlépe se zapojit, a až se bude svátek blížit, abychom vám mohli zaslat potřebné informace i na váš e-mail.

Svátek hudby – svátek všech hudebníků
Tisíce koncertů živé hudby se každoročně konají 21. června na všech k tomu příhodných místech, nejlépe pod širým nebem, přičemž interprety jsou hudebníci všech úrovní a žánrů. Koncerty jsou bezplatné, mají hodnotu hudebního gesta, jsou spontánní, dostupné, zvláštní: amatér i profesionál se může vyjádřit po svém a každá hudba je oslavou. Svátek hudby patří především těm, kteří se hudbě aktivně věnují.

Svátek hudby v datech

 • r. 1982 – ve Francii se z podnětu francouzského ministra kultury a informací Jacqua Langa začal slavit Svátek hudby (La Fête de la Musique) – svátek muzikantů,
 • r. 1985 – na evropské úrovni se začal rozvíjet u příležitosti Evropského roku hudby, postupně se rozšířil do mnoha měst celého světa,
 • r. 1990 – v Praze, hlavním městě tehdejší ČSR, a několika dalších českých a slovenských městech poprvé,
 • r. 1996 – teprve 2. ročník v ČR,
 • r. 2001 – z podnětu oddělení kultury MěÚ a jím i organizačního zajištění poprvé ve Světlé n. S., a od této doby, s výjimkou v roce 2007, se koná každoročně (od r. 2006 je pořadatelem hudebního svátku oddělení kultury kulturního zařízení KyTICe).

Sváteční charakter – mezinárodní úmluva

 • Svátek hudby je založen na následujících principech:
 • Koná se každoročně první letní den 21. června, v den slunovratu.
 • Je oslavou živé hudby, která má zdůraznit rozsah a rozmanitost hudebních zvyklostí ve všech hudebních žánrech.
 • Je výzvou ke spontánní a bezplatné účasti, která se obrací jak na amatéry, tak na profesionály.
 • Všechny koncerty jsou pro posluchače zdarma. Organizátoři se zavazují, že tímto způsobem budou podporovat provozování hudby a živou hudbu bez nároků na zisk.
 • Je mimořádným dnem pro každý druh hudby a pro každé publikum. Musí zůstat otevřenou akci, zdrojem vzájemného obohacení a poznání.
 • Svátek hudby je také pokud možno akcí pod širým nebem, která se koná v ulicích, na náměstích, v parcích… Je to příležitost poskytnout nebo mimořádně otevřít veřejnosti místa, která nejsou tradičně místem konání koncertů: muzea, nemocnice, veřejné budovy…