Pozvánka do městské knihovny

Prezentace zde.

Beletrie

Pošíval Zdeněk: Dědečkova věta – Čtenáři se dostává do rukou kronika školního pololetí roku 1945, kterou si autor psal jako malý chlapec v době, kdy po bombardování Prahy odjel s maminkou k dědečkovi do Radňova. Později, v dospělosti, toužil, aby se poselství vyřčené jedinou dědečkovou větou uprostřed příšerné doby zlovolnosti, nenávisti, zášti a obecně hrůzného šílenství dostalo k širšímu okruhu čtenářů jako postoj chování člověka k člověku.

Šindelář Vladimír: Zločiny za časů c. k. monarchie – Není třeba si vymýšlet, stačí jen prolistovat zaprášené archivní dokumenty, aby před námi ožily staré, dnes už zcela zapomenuté zločiny. Příběhy, které jsou v této knize popsány, se skutečně staly a ve své době způsobily hodně strachu a vzrušení..

Štolbová Tereza Nagy: Dcera padajícího listí – Autorka místy až s brutální upřímností a citovou hloubkou líčí dětství dítěte, které opustila matka, ocitlo se v ústavu a poté v péči adoptivních rodičů. Pohled dítěte, které naráží na zeď nedorozumění, je vylíčen velmi sugestivně. Toto trauma mělo dalekosáhlé důsledky na psychiku holčičky a později dospívající dívky v podobě velkého osamění, mentální anorexie, sebepoškozování a sebevražedných tendencí.

Vermes Timur: Už je tady zas – Co kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale jen usnul? A co kdyby se probudil roku 2011? Jak by se asi tvářil a našel by v našem světě spojence? Hořká politická satira ukazuje současné Německo jako cynickou společnost, kterou žene kupředu bezskrupulózní touha po úspěchu a která je navzdory desetiletím demokracie naprosto bezbranná vůči demagogům nejhrubšího zrna.

Naučná literatura

Drábová Renáta: Písemná a elektronická komunikace – Jak napsat obchodní dopis, životopis nebo plnou moc? Jaké oslovení užít v e-mailu? Jak správně zpracovat elektronický dokument? Tato publikace je určena studentům středních škol, ale i široké veřejnosti. Díky ní zvládnete elektronické zpracování písemností, jejich grafickou úpravu, pravopis i výběr vhodných slov.

Striová Miloslava: Děti, které se rodí v srdci – Knížka vypráví o dětech, které se narodily v srdci svých náhradních rodičů, které si do života přinesly různé problémy a genetickou zátěž. Život s nimi nebyl a není procházkou růžovým sadem a knížka v sobě nese naději pro všechny, kdo by rádi dítě osvojili nebo přijali do pěstounské péče a bojí se, zda to zvládnou.

Wagnerová Magdaléna: Příběhy starých pražských domů – Atmosféra časů dávno minulých, silné staleté zdi, úzké portály, rozmanitá domovní znamení a pestrá paleta slohů a stylů, to všechno jsou domy staré Prahy. Příběhy známé i téměř zapomenuté mohou být pro čtenáře vhodným návodem, kam se ubírat během procházek naším starobylým, tajemným a překrásným hlavním městem.

Knihy pro děti a mládež

Krolupperová Daniela: Mizící hmyzíci – Království růží postihlo zlé prokletí. Bylo napadeno neznámými vetřelci, černými tvorečky, kteří způsobili, že růžové keře začaly vadnout a chřadnout. Celému království hrozí zkáza. Příběh mizících hmyzíků je pohádka, která dětským čtenářům pootevře okénko do tajemného světa dobře známých drobných živočichů.

Laňka David: Vítejte v pekle – Po čertech zábavná kniha pro všechny malé zlobily a zlobilky. Tak jako se děti straší čerty, tak se čertí děti straší lidmi. Protože stejně jako je pro lidi peklo za trest, je pro čerty největším trestem ho opustit.

Václavková Tereza: Jak Egu dojel až na konec světa – Jaké je to na konci světa a kudy se tam jede? Jaká zvířata tam žijí? Kde je ledovec a kde největší řeka? A jak se na takovou velkou výpravu připravit? To vše ví malý trabant Egu a jeho kamarádi. Pohádka podle skutečné události vypráví o velkém dobrodružství malého autíčka.