Pozvánka do městské knihovny

Prezentace zde.

Beletrie

Dicker Joel: Pravda o případu Harryho Queberta – Na zahradě slavného amerického spisovatele Harryho Queberta je objevena mrtvola patnáctileté dívky. V následném mediálním skandálu mu zůstane po boku jediný člověk – jeho žák, nadaný autor Marcus Goldman, který zrovna trpí spisovatelským blokem. Rozhodne se rozplést záhadnou vraždu a přitom napsat i kýženou knihu.

Hanibal Jiří: Neklidná duše Evy z Rožmberka – Román líčí pohnutý, mnohdy dramatický životní osud Evy z Rožmberka, sestry Petra Voka a vladaře Viléma z Rožmberka od jejích pěti let až do smrti. Děj se převážně odehrává v jižních Čechách, na panství v Krumlově, Rožmberku, Hradci a Bechyni, krátce v chorvatském Čakovci a v závěru čtenáře zavede také do italské Mantovy.

Ironsideová Virginia: Zraju jako víno – Marie Sharpová možná dospěla do „pokročilého věku“, ovšem v jejím případě jde o „pokrok“ v nejlepším slova smyslu. Po odchodu do penze tato typická Angličanka a dítě šedesátých let pragmaticky prožívá smutné i veselé životní okamžiky ve společnosti přátel, miláčka Archieho, zbožňovaného vnuka i starého kocoura.

Kinski Pola: Zraněné dětství – zúčtování se svým otcem, slavným hercem Klausem Kinským – Pola Kinski, dcera enfant terrible německého filmu, vypráví o svém dětství a mládí, přičemž bez jakéhokoliv sentimentu, neúprosně účtuje s člověkem, pro něhož bylo samozřejmostí překračovat všechny hranice a který bez zábran riskoval, že zničí svému dítěti život.

Naučná literatura

Kucrová Veronika: Posázaví – Další ze svazků edice Zmizelé Čechy poodhaluje kouzlo oblíbeného regionu Posázaví. „Dnes již tento nádherný kraj není takový, jaký býval, a přece znovu a znovu každého, i toho největšího samotáře, Zlatá řeka zláká a uchvátí.“ Přestože tuto větu napsal písničkář Bob Hurikán v roce 1940, neztrácí nic ze své aktuálnosti.

Lednická Blanka: Sestavte si rodokmen – Kdo jsme, odkud jsme přišli? Kdo byli naši předkové, čím se živili, jak žili? To jsou otázky, které si v průběhu svého života položí řada lidí. Tato kniha nabízí pomoc při hledání odpovědí nejen začínajícím rodopiscům, ale všem zájemcům o historii. Vysvětluje základní postupy a pojmy a obsahuje popis archivních i internetových pramenů.

Motl Stanislav: Děti Antonína Kaliny – příběh českého vězně, jehož odvaha překonala sílu smrti – Téměř neuvěřitelný příběh člověka, kterému se v krutých podmínkách koncentračního tábora Buchenwald podařilo zachránit tisícovku dětí. Dětí, na které čekala smrt. Jmenoval se Antonín Kalina a byl z Třebíče. Doma zapomenutý, ve světě, zejména v USA a Izraeli, uctívaný.

Knihy pro děti a mládež

Krolupperová Daniela: Makej, makaku! – Makak Karel je chytrý jako opice. Není divu, vždyť je to opice! Jednoho dne využije nepozornosti ošetřovatelky a vydá se do města na zkušenou. Díky bystrosti, hbitosti a drobným krádežím potravin si na malém sídlišti žije docela spokojeně. Stejně jako Lenka a Pavel, kterým ovšem uprchlý makak nedá spát. Co kdyby se mu stalo něco zlého?

Šianská Dana: Zakázané prázdniny – Dvanáctiletý Kryštof je chytrý a citlivý kluk. Jeho rodiče jsou pracovně velmi vytížení lidé a on je často sám. Zrovna začínají prázdniny, které chce prožít podle svých představ. Tajně odejde do hor v domnění, že rodičům chybět nebude. Připojí se k lidem v ovčí salaši, v jejich kolektivu a drsné přírodě nakonec nachází psychickou rovnováhu i ztracený vztah k rodičům. Zakázané prázdniny jsou strhujícím příběhem hledání dospívajícího dítěte. Je to životní cesta bez alkoholu a drog.

Thomasová Valérie: Čarodějka Winnie – Čarodějnice Winnie hospodaří ve svém domečku spolu s kocourem Wilburem, a jak si tam tak spolu žijí, zažívají různá nečekaná dobrodružství. Ne vždycky všechno ovšem dopadne tak, jak si představují, protože neberou v úvahu úplně všechny důsledky jediného kouzelného slovíčka abrakadabra!