Pozvánka do městské knihovny

Prezentace zde.

Beletrie

Hosseini Khaled: A hory odpověděly – Román vypráví příběh sourozenců rozdělených v dětství. Abdullah vyrůstá v chudobě afghánského venkova a nepřestává toužit po ztracené sestře, zatímco Pari, která zapomněla, že měla nějakého bratra, vychovává bohatá rodina v Kábulu a Paříži. Na pozadí téměř šedesáti let afghánské historie se odehrává příběh lásky, ztrát i obětí.

Sakamoto Miki: Cesta třešňových květů – Miki Sakamoto vypráví příběh neobyčejné ženy, své babičky Nao, jejíž životní cesta odráží všechna stadia vývoje Japonska – zánik tradic na konci 19. století, porážku Japonců ve 2. světové válce a počátek vzniku nového Japonska. Zároveň nás seznamuje s fascinující japonskou kulturou, náboženstvím a životem tradiční japonské rodiny.

Viewegh Michal: Můj život po životě – Osmého prosince 2012 praskla Michalu Vieweghovi aorta. V nemocnici ho půl hodiny marně oživovali, pak se rozhodli pro operaci. Michal proti všem předpokladům nejen přežil, ale o necelý rok později vydává novou knihu. Pokouší se v ní zachytit, jak vypadá život člověka s poškozeným mozkem, člověka, který by měl být šťastný, že žije.

Svěrák Zdeněk: Po strništi bos – Není to kronika jeho dětství ani jeho rodiny, chtěl, aby to byla krásná literatura, a proto si i něco vymyslel. V knížce vypráví o tom, jak byl jako malý kluk přesazen z města na venkov a co to udělalo s jeho duší. Je to on a není to on. Vznikla mozaika, v níž jsou některé kamínky pravé a jiné přidané. Ale vy byste neměli poznat, který je který.

Naučná literatura

Khegay Nuriya: Pletené čepičky pro malé človíčky – 20 pletených dětských doplňků na motivy zvířátek… Nestačí vám nabídka obchodů pro děti a rádi byste jim pořídili něco netradičního a nápaditého, co nikdo jiný mít nebude? Upleťte svým nejmenším kouzelné čepičky, které nejen potěší, ale ještě udrží hlavu, ouška i krk v teple. Jsou praktické, měkké, originální a zábavné.

Kovařík Petr: Klíč k českým hřbitovům – Netradiční kulturněhistorický průvodce po hrobech významných jedinců české historie a kultury i po významnějších hřbitovech či pohřebištích českých krajů. Pozornost je věnována především hrobům umělců, vědců, politiků a dalších historických osob i příslušníků aristokracie. V té souvislosti jsou připomenuty i některé zahraniční osobnosti, které skončily svůj život v Čechách a byly zde také pohřbeny.

Forman Miloš: Co já vím? – Třetí, doplněné vydání slavné autobiografie našeho nejúspěšnějšího flmového režiséra. Obě předchozí vydání byla prvořadou literární událostí – a stejnou událostí bude i třetí, doplněné vydání, zachycující i události posledních režisérových let, jeho manželství s Martinou Formanovou i jeho osmdesátiny.

Knihy pro děti a mládež

Milan Peter S.: Myšáci na první výpravě – Myšáci Tomík a Otík jsou dva malí rošťáci, kteří bydlí s maminkou a tatínkem za skříní v obýváku manželů Rambouskových. Podnikají různá dobrodružství. Nejraději by odcestovali a poznali zajímavá místa z celého světa. Jak asi dopadne jejich první cestovatelská výprava po velkém domě Rambouskových? Jaké záhady se přihodí?

Rožnovská Lenka: Tatínku, nezlob! – Všichni jistě vědí, kdo vynalezl žárovku nebo parní stroj. Víte ale, kdo vynalezl myšocink, bublihvízd nebo zježovač vlasů? Je to vynálezce inženýr František Všetečka. Pan Všetečka má všetečnou a, jak jinak, vynalézavou dceru Barušku. Když ti dva spolu něco vymýšlejí, je to trochu legrace, trochu dobrodružství a trochu katastrofa.

Dvořáková Petra: Julie mezi slovy – Desetiletá Julie to nemá vůbec jednoduché. Nedávno prožila rozvod rodičů, spolu se svou mladší sestrou se pokouší sžívat s novou partnerkou svého otce a jejími dětmi a musí se vyrovnat s přestěhováním z Prahy na obyčejnou vesnici. Na pozadí příběhu malé Julie před čtenářem vyvstává jakýsi slovník pojmů, které ze světa dospělých mnohdy nechtěně pronikají do světa dětí a mohou je stejně tak trápit jako být zdrojem humorných okamžiků.