Chaloupka na vršku aneb Večerníčky z ateliéru Šárky Váchové do 26. ledna 2014

Pozvání do pohádkového světa

Zve nás do něho Šárka Váchová. A její srdečné pozvání platí opravdu pro všechny, protože říká: „Mám ráda děti a lidi vůbec a moc mě těší, že můžu pro ně něco vymýšlet a tvořit.“ Její nejznámější a nejoblíbenější pohádkou je Chaloupka na vršku, která měla třináct dílů, v nichž děti
(i dospělí) sledovali měsíc po měsíci život rodinky řezbáře Tomeše v souladu s měnící se přírodou a lidovými zvyky i obyčeji. Před letošními Vánocemi, konkrétně od 2. do 21. prosince, potěší Česká televize malé i velké diváky sedmidílným pokračováním.

Šárka Váchová (*6. srpna 1947) vystudovala Výtvarnou školu Václava Hollara a na Divadelní fakultě Akademie múzických umění vystudovala v letech loutkářskou scénografii. Už jako studentka spolupracovala s loutkovými divadly, jejími herci byly marionety (loutky ovládané shora tenkými provázky), javajky (loutky vedené na hůlce spodem) i maňásci (navlékají se na ruce). Jak dělat a oživovat loutky učila doma na DAMU, ale také v Norsku na Loutkářské akademii. Obléká ale i živé herce, pro které navrhla kostýmy například do filmů Rozpuštěný a vypuštěný, Co je vám, doktore?, Indiáni z Větrova, Julek, Strašidla z vikýře, Plaché příběhy. V televizi oblékala herce do pohádek například Modrý ptáček, O třech ospalých princeznách, Jak chutná láska. V seriálu My všichni školou povinní, který napsala její přítelkyně Markéta Zinnerová, hraje Jana Brejchová postavu loutkářky, jíž Šárka Váchová zapůjčila své loutky. Rovněž loutkář z amerického filmu Pinocchiova dobrodružství má ve své dílně dvacet osm marionet od Šárky Váchové.
Pro Kostičky, encyklopedický seriál České televize, navrhuje a realizuje loutky, masky, rekvizity a scénu. Pro oddělení dětské onkologie Nemocnice v Motole dodala výtvarné návrhy na zútulnění prostoru, obrázkové rolety a hračky, oddělení neurologie vyzdobila výtvarnými návrhy na barevné řešení chodeb a pokojů.
V dílně Šárky, něžné a křehké ženy, vás překvapí kromě dlát a nožíků i fortelné nástroje: pásová pila, vrtačka, také soustruh.
Marionety dělá ve výšce osmadvaceti centimetrů, některé však „dorostly“ až do osmdesáti centimetrů, ba dokonce jednoho metru. Práce je to náročná, vždyť stvořit jednu loutku trvá i sto hodin! U loutek do animovaného filmu dělá Šárka hlavičky, které se dají vyměňovat, protože je nutné, aby tvář dřevěného herce hrála – například Honzík z Chaloupky na vršku měl v obličeji patnáct různých výrazů.
Pavel Taussig
(redakčně kráceno)