Pozvánka do městské knihovny.

Prezentace zde.

Beletrie

Moučková Kamila: Fejetony – Půvabné bilanční zamyšlení nad životem z pera statečné ženy, která se stala symbolem odporu proti sovětské okupaci v roce 1968. Čerstvá pětaosmdesátnice a držitelka Ceny Arnošta Lustiga za statečnost mnohé ve své knize překvapí nejen otevřeností, ale hlavně zvláštní životní moudrostí.

Devátá Ivanka: Jak jsem se zbláznila – Po delší odmlce vychází nová kniha Ivanky Deváté. Pracovní zatížení, hluční sousedé a další sled událostí ji totiž dovedli až do blázince. Ale v tom našla inspiraci, a tak spatřila světlo světa kniha, která líčí celou dlouhou cestu, jež ji do tohoto zařízení přivedla, a samozřejmě také to, co tam zažila.

Barry Dave: Magoři – Děj románu začíná v New Jersey, ale postupně se rozvíjí po celém světě, když se jeho dva protagonisté, kultivovaný Horkman a obhroublý Peckerman, kteří jsou vinou shody neuvěřitelných náhod považováni za nebezpečné teroristy, snaží nejprve vysvětlit svou nevinu a později už jen utíkají před policií.

Souvira Jean-Marc: Kouzelník – Hlavní postavou příběhu je komisař Ludovic Mistral, jenž pobýval v USA a pracoval u FBI, kde se seznámil s nejmodernějšími metodami. Teď se mu budou tyto znalosti hodit. V Paříži totiž řádí sériový vrah, který již před lety zabil řadu dětí a po propuštění se v něm opět probouzejí dávné pudy.

Naučná literatura

Ježková Alena: Tichá srdce – Vyčerpávající a současně čtivá exkurze do dějin působení šesti řeholních řádů u nás: benediktinů, cisterciáků, premonstrátů, františkánů, dominikánů a boromejek. Tématem téměř šedesáti esejistických textů jsou kláštery známé a „znovuoživené“ jako Břevnov, Strahov či Rajhrad; opomíjené i chátrající jako Osek a Chotěšov; nebo zaniklé jako Ostrov u Davle.

Kolářová Jana: Aby vám neuplavalo mejdlo – Tvrdíme, že žijeme v jednadvacátém století, ale uvědomujeme si, co se změnilo? Svět kolem nás zvolil rytmus kvapíku, opájíme se mýty, které někdo pro nás vytvořil a přes spíše černé než růžové brýle nevidíme realitu a její absurditu? Tato kniha uvádí na pravou míru spoustu mýtů nejen o finanční gramotnosti.

Hrušková Marie: Aleje – Aleje stromů lemují naše cesty již více než 300 let. V roce 1832 kupříkladu evidovaly české země celkem 544 014 stromů v alejích. V posledních letech ovšem musejí čelit těžkému protivníkovi – orgány místních samospráv v alejích vidí příčinu těžkých úrazů při dopravních nehodách, a proto se snaží co nejvíce stromů vykácet.

Knihy pro děti a mládež

Drijverová Martina: Lásky českých malířů, Lásky českých skladatelů, Lásky českých spisovatelů – Příležitost, jak se něco dozvědět o citovém životě českých umělců 19. století a doplnit si suché znalosti ze školy. Zamyslete se nad osudy takových osobností, jako byl: Mikoláš Aleš, Zdenka Braunerová, Josef Slavík, Leoš Janáček, Jaroslav Vrchlický, Teréza Nováková a řada dalších.

Rožnovská Lenka: Vojta a Pepík Marcipánek – Když máte za spolužačku takové nezvedené, hřmotné a neomalené stvoření, jako je Vendelína Pokorná, pomůže vám před jejími špatnostmi jenom hodně dobrý kamarád. Ukáže-li se, že takový kamarád umí i trochu kouzlit, můžete společně Vendelínu dokonce napravit. Právě tak se to povedlo malému Vojtovi a jeho novému kamarádovi.

Šrut Pavel: Lichožrouti navždy – Třetí kniha série Lichožrouti (volně navazuje na „Lichožrouti“ a „Lichožrouti se vracejí“). V úvodu závěrečného dílu pohádkového románu se už dospělejší Hihlík a jeho přátelé Ramík, Kawa a Bumka vracejí z Afriky zpět do Prahy. A v téhle džungli velkoměsta čelí naši hrdinové mnohem většímu nebezpečí než dosud…