Pozvánka do městské knihovny.

 

Beletrie

Müller, Lubomír: Schody do nebeského pokoje – Patnáctiletý Lumír Milovský nepatří mezi rošťáky – zajímá se o kresbu, hudbu, k dívkám je pozorný a klukům ve třídě připadá zženštilý. Asi proto se stal terčem nechutných ústrků dvou povedených darebáků Viktora Fedrycha a Petra Altmana. Situace mezi trojicí rivalů se vyostřuje v okamžiku, kdy se k babičce přistěhuje Milena Lažanská, dívka s krásnými čokoládovými vlasy a hnědýma očima.

Čechová, Renata: Do kopce i z vršku – V knize se nám na příběhu manželů s malým rozverným synkem a s nimi propojených osob z blízkého okolí nabízí nahlédnutí do života obyčejných lidiček a do skutečnosti, ve které můžeme být jednou nahoře, podruhé dole, případně se nalézat kdesi uprostřed vzduchoprázdna. V humorem okořeněním příběhu by někdo ze čtenářů mohl poznat i část sám sebe.

Gary, Romain: Život před sebou – Pitoreskní příběh o láskyplném vztahu arabského kluka a vysloužilé židovské prostitutky, zasazený do prostřední pařížské imigrantské čtvrti Belleville vyvolal literární senzaci a v r. 1977 byl zfilmován se Simone Signoretovou v hlavní roli. Mít život před sebou není vždycky nutně výhra, jak dobře ví i Momo, arabský kluk, který bydlí v šestém patře jednoho sešlého pařížského činžáku.

Pavone, Chris: Bez domova – Američanka Kate Mooreová je pracující matka, která pečuje o děti, rozdmychává pohasínající vztah s manželem Dexterem. a zachovává stále tíživější tajemství z minulosti, jež by její blízké nepochybně šokovala. Když Dexter dostane nabídku lukrativního zaměstnání v Lucembursku, zadoufá Kate ve změnu, ale marně. Místo toho se objeví další americká dvojice, která má rovněž co skrývat.

Naučná literatura

Weissensteiner, Friedrich: František Ferdinand – Život Františka Ferdinanda má všechny prvky scénáře k dramatickému filmu z hollywoodské produkce – rozporuplná osobnost, smrtelné onemocnění, nerovný sňatek, tragický závěr. Obětí výstřelů v Sarajevu nebyl jen arcivévoda František, v konečném důsledků se jí stala i celá habsburská monarchie.

Matten, Glen: Lži o zdraví – Průvodce zdravím pro každého, koho už nebaví neustále se měnící informace o negativech či pozitivech vajíček, margarínu, červeného masa nebo vegetariánské stravy. Publikace předkládá pravdivou zprávu o vědeckém poznání v oblasti zdravé výživy, ale nabízí také podrobný přehled potravin, výživových doplňků a změn životního stylu.

Hoerner, Lionel: Hravé těstoviny – Pro většinu z nás jsou těstoviny něčím, co se uvaří v hrnci, a obvykle je nepokládáme za nic krásného či zajímavého. Jenže to je veliký omyl! Ve skutečnosti mohou být nejen materiálem k obědu, nýbrž i k tvorbě zábavných drobností, které zaujmou veselou barevnou vizáží i jednoduchostí výroby.

Knihy pro děti a mládež

Biermann, Franziska: Líný kocour Josef – Kocour Josef tráví většinu času na oblíbeném gauči a zdá se, že mu tak nic neschází. Jednoho dne se však v jeho kožíšku usídlí dotěrná blecha, a tak se kocour vydává ven s tím, že jedině tak nepříjemnou návštěvnici setřese. Venku se dá do řeči s různými zvířátky a přitom začne postupně zjišťovat, že přátelství není zase tak úplně špatná věc.

Beránková Helena: Kouzelný měsíc – Tato knížka je určena začínajícím čtenářům, ale i rodičům a prarodičům ke čtení pro děti „na dobrou noc“. Kniha zachycuje dobrodružství malého autíčka, jeho kouzelné proměny, ale i touhu být užitečným a vůli překonávat překážky.

Kuhn, Krystyna: Jed Šípkové Růženky – Sofie nemůže uvěřit, že se její bratr utopil při potápěčské výpravě v Austrálii. Zprávu jim potvrdil jeho kamarád, který se posléze snažil v rodině zaplnit prázdné místo po Mikovi. Ale Sofii se to vůbec nelíbí. Když najdou její kamarádku mrtvou, Sofie už vůbec nepochybuje, že se kolem ní dějí záhadné věci.