Romantický svět panenek od 9. března – 14. dubna 2013

Romantický svět panenek
aneb Klárka slaví 1. narozeniny

Touha starat se o panenku je vlastní holčičkám na celém světě. První panenka-miminko byla vyrobena v polovině 19. století. Od té doby se panenky-miminka vyrábějí v různých velikostech, z různých materiálů a jsou stále v oblibě. K miminkům také patří bohatá výbavička, lahvičky, dudlíky, plínky, postýlky, kočárky…
Výstavu ve světelské Galerii Na Půdě jsme nazvaly Klárka slaví 1. narozeniny. Sejdou se na ní panenky-miminka od začátku 20. století po dnešek.
Na hezké vzpomínání a pokoukání zvou panenky-miminka z Klubu Panenky ČR ze Zruče n. S.
Alena Zemanová
spoluzakladatelka a prezidentka klubu

O Klubu Panenky ČR

Panenky provázejí lidstvo od pradávna. Setkáváme se s nimi ve všech kulturách. V minulosti byla panenka členem rodiny a dědila se z generace na generaci. Každá dívenka přidala své panence něco z doby, ve které žila. V období od druhé poloviny dvacátého století byla u nás panenka degradována na spotřební předmět. Panenky však nejsou jen hračkou, ale jsou jedním z dokumentů našich tradic a obrazem způsobu života.
Klub Panenky ČR byl založen v roce 1999 a klade si za úkol předvádět a seznamovat veřejnost s jedním z krásných a tradičních řemesel – ruční výrobou panenek a medvídků. Sdružuje lidi různých profesí, muže a ženy, kteří jsou obdivovateli, sběrateli i výtvarníky. Jedním z hlavních cílů klubu je nejen záchrana starých a historicky cenných panenek a medvídků, kočárků, ale také pokojíčků a nádobíčka, včetně řady dalších doplňků. Každá zachráněná panenka, medvídek, nebo i předmět, vedle jiných historických dokumentů, dokresluje dobu, ve které byl vyroben. Nezatracujeme však ani současné dekorativní sběratelské panenky a medvídky od našich i světových autorů. Tyto panenky i medvídci jsou krásným doplňkem interiéru a u nás jsou málo známé.
Od roku 2010 má náš klub stálou expozici na zámku ve Zruči n. S. a členové se zúčastňují různých kulturních akcí v městech a obcích České republiky. Naše panenky jsou a vždy budou krásnou dekorací při různých kulturních a společenských akcích. Od roku 1999 máme za sebou na osmdesát výstav po celé republice a stále máme co nabídnout.
Převzato z www.klubpanenkycr.cz