Pozvánka do městské knihovny.

 

Beletrie

Vondruška, Vlastimil: Krev na kapradí – V knize je osm příběhů, v nichž jako hlavní vyšetřovatel vystupuje Oldřich z Chlumu a jeho pomocníci panoš Ota a velitel Diviš, ale také jeho manželka Ludmila z Vartemberka. Všechny příběhy nesou pečeť originálního myšlení Oldřicha z Chlumu, který se snaží nejen potrestat zločince, ale současně hledá opravdovou a nefalšovanou spravedlnost.

Černá, Jaroslava: Sedmého sedmý – Končí starý rok, začíná nový a v okamžiku, kdy odbíjí půlnoc, si Klára uvědomí, že letos oslaví její mladší dcera Simonka sedmé narozeniny. V té chvíli na ni dolehne strach, dosud skrytý až někde v hloubi jejího nitra. Vzpomene si, co se stalo sedmého července v roce, kdy bylo sedm let jejich starší dcerce…

Adler-Olsen, Jussi: Vzkaz v lahvi – V zapadlém koutě Skotska, na policejní stanici ve Wicku, leží už dlouhý čas na okenním parapetu zapomenutá láhev. Uvnitř láhve je sotva čitelný lístek. Jisté je jen to, že první slovo je dánský výraz pro POMOC a je to napsáno krví.

Sharma, Robin Shilp: Mudrc, surfař a byznysmena – Díky setkání se třemi pozoruhodnými průvodci a učiteli – mudrcem, surfařem a byznysmenkou – objevuje Jack mocnou životní filozofii, s jejíž pomocí dokáže radikálně proměnit svou existenci a najít klíč k vlastnímu osudu. Na této duchovní cestě za sebepoznáním jej čeká řada zkoušek.

Naučná literatura

Posázavský pacifik Světlá-Kácov-Čerčany na starých pohlednicích – Pomyslné putování jednou z nejkrásnějších regionálních železnic v České republice. Spojnice stanic Světlá nad Sázavou a Čerčany přes Ledeč, Kácov, Zruč, Český Šternberk a Sázavu, podobně jako její posázavské a povltavské pokračování přes Vrané nad Vltavou, si zaslouží obdiv a úctu s ohledem na mistrovství projektantů, techniků a dělníků, kteří před více než stoletím toto dílo vybudovali.

Horáček, Michal: Habitus hazardního hráče – Příběh, který prožívali hazardní hráči v době normalizace. Jsou to vlastně dvě knihy v jedné – „příběh zvenčí“, který je psán konceptuálním etnografickým jazykem a věnuje se teorii, a „příběh zevnitř“, který je beletristicky popsanou poutí hazardního hráče jeho světem v květnu roku 1972.

Hruška, Emil: Převedu vás – na onen svět! – Tři případy, ve kterých se pojí kriminální a politické aspekty: převádění lidí přes „zelenou“ hranici v letech 1948-1950 a nemilosrdná brutalita těch, kterým se uprchlíci vydali na milost a nemilost.. Setkáme se zde s pověstným Hubertem Pilčíkem, „bestií s hlubokým hlasem“ z Plzeňska, ale také třeba s herečkou Marcelou Sedláčkovou či se záhadným „Jiřím Skomarovským“, bývalým důstojníkem Vlasovovy armády.

Knihy pro děti a mládež

Čtyřlístek ve filmu – Fifinka, Myšpulín, Bobík a Pinďa poprvé jako filmové hvězdy ve velkém dobrodružném příběhu o kameni mudrců, králi Rudolfovi, ledové zkáze a síle přátelství. Knížka obsahuje padesátistránkový dobrodružný komiksový příběh z rudolfinské Prahy.