Pozvánka do městské knihovny

Prezentace zde.

Beletrie

Gillerová Katarína: Neodcházej – Román o lásce, za niž je třeba bojovat. Veronika neměla příliš šťastné dětství. Rodiče na ni neměli čas, matka se zhlížela ve starší sestře. Veronika zoufale toužila po lásce, a proto se upnula na svého manžela Andreje. Vůbec si nevšimla, že se jí začíná vzdalovat, až od ní jednoho dne definitivně odešel. S ním zoufalou Veroniku opustila i řada přátel a ona zůstala sama s malým synkem.

Greene John St.: Mámin seznam – Mámě dvou malých synů před několika lety zjistili rakovinu. Věděla, že se nemůže vyléčit, a začala sepisovat rady a pokyny, jimiž se má rodina po jejím odchodu řídit. Napsala svůj Mámin seznam jednak pro manžela, aby se po jejím odchodu necítil tak sám, ale také proto, aby na ni kluci nezapomněli a ona na ně mohla působit i po své smrti.

Chishui Leah: Dlouhá cesta z ráje – Autobiografický příběh trnité cesty někdejší rwandské modelky je strhující, i když často hodně syrové čtení. Děj se vrací ke genocidě, která v roce 1994 zcela rozvrátila zemi a zanechala za sebou statisíce mrtvých. Leah se vydává na strastiplnou cestu, netuší, co se stalo s milovaným mužem, rodiči ani sourozenci, a nemůže nikomu věřit.

Niedl František: Útěk do pekel – Hlavní hrdina Pavel Vencl žije po absolvování filosofické fakulty bohémským životem – víno, ženy, zpěv. 15. březen 1939 jej zastihne zcela nepřipraveného. Rozhodne se opustit republiku a všechny své blízké. Přes Alpy, Švýcarsko, Francii a Anglii doputuje až za oceán, kde potká nejen svou osudovou lásku, ale zároveň získá i velmi cenné životní zkušenosti.

Naučná literatura

Foer Joshua: Šetři se, Einsteine!: Jak si zapamatovat úplně cokoli – Máte občas pocit, že jste otroky svého chytrého telefonu, Googlu nebo Wikipedie? Stává se vám, že nejste sto si vzpomenout, kde jste nechali klíčky od auta, nebo dokonce auto samotné? Nepanikařte! Inspirativní a zábavná kniha vás provede technikami, které vám pomohou obnovit netušenou kapacitu vaší paměti.

Cibulka Aleš: Cibulka v pyžamu – Pravidelní posluchači Toboganu dobře vědí, že každou první sobotu v měsíci zpovídá Aleš Cibulka známé osobnosti kulturního i vědeckého světa. Tucet těchto rozhovorů se dostal na stránky této knihy spolu s dalším tuctem veselých příhod. V závěru čeká čtenáře překvapení – Aleš Cibulka se sám stane zpovídaným – a nic nezamlčí!

Šmíd Jan: Obrázky z Bretaně podruhé – Nové pokračování úspěšných příběhů drsného a romantického regionu na západě Francie zavede čtenáře do míst, kde maloval český malíř Jan Zrzavý, na tajuplný ostrov Ile de Sein, kam ani „pták nelétá rád“, zamíří po stopách houževnatých bretaňských rybářů, či navštíví typickou bretaňskou pouť.

Knihy pro děti a mládež

Kahoun Jiří: Knížkový pejsek – Krátké příběhy pro nejmenší čtenáře vyprávěné Knížkovým pejskem, který spolu s babičkou a kočičkami bydlí v domečku z převrácené knížky. Přichází krutá a laskavá babička poskytne přístřeší všem potřebným zvířátkům. Tahle veselá společnost stráví v chaloupce celou zimu a na jaře se zase rozletí do světa.

Peroutková Ivana: Anička a cirkus – Cirkus přijel!, nese se ráno nadšeně celou třídou. Anička se hned domluví s kamarádkami, že se po vyučování podívají k šapitó. Anička je cirkusovým prostředím okouzlená, proto se na místo pozdě odpoledne ještě jednou vrátí. A potká se s malou provazochodkyní Bětkou. Že by novou kamarádkou? Možná, že ta Aničce splní její největší přání.

Dauvillier Loic: Dítě s hvězdičkou – Píše se rok 1942 a Duňa má dojem, že válka skončila. Tatínek se vrátil domů, a i když Francie vlastně prohrála, všechno vypadá docela dobře. Ale jen do té doby, než otec přijde domů s tím, že budou všichni muset nosit na kabátě „šerifskou“ hvězdu. Rázem je Duňa – a s ní všichni židovští kamarádi – ve škole terčem posměchu a opovržení.