Jaroslav Svěcený & Cigánski Diabli 5. ledna 2013

v sobotu 5. ledna 2013
v 19 hod. v divadelním sále
ve Světlé nad Sázavou

Jaroslav Svěcený (CZ) a Cigánski Diabli (SK)
Energii, která zvedá ze sedadel, a strhující virtuozitu slibuje společný koncert houslisty světové úrovně Jaroslava Svěceného s mistrovskou kapelou Cigánski Diabli, osmičlennou skupinou romských virtuózů ze Slovenska, která je současnou hudební bombou, a to nejen na Slovensku. Spojení těchto na první pohled interpretačně odlišných subjektů, českého houslisty a slovenské cikánské kapely s nejlepším světovým cimbalistou v čele, dokonale ladí a vytváří na pódiu bouři tónů a emocí.

Téměř dvouhodinový fascinující koncert virtuózního souznění vytváří zážitek vskutku královský. Dosud neznámý rozměr dostávají skladby známé i netradiční. Schindlerův seznam od Johna Williamse, Cigánské husle, Laclairova Sonáta č. 3, Bachův koncert pro dvoje housle d moll i Montiho Čardáš zvedají publikum ze židlí a ovace jsou obrovské. Energie sálající z Jaroslava Svěceného a Cigánskich Diablov je povzbuzením a radostí pro duši, dává nový směr klasickým skladbám i cikánským melodiím.

Účinkují:
Jaroslav Svěcený (housle)
Štefan Banyák (první housle)
Emil Hasala (housle)
Ernest Šarközi (cimbál)
Zoltán Grunza (klarinet)
Silvia Šarköziová (violoncello)
Jozef Farkaš (viola)
Alexander Mihok (kontrabas)
Tibor Lévai (kontrabas)

Jaroslav Svěcený začal svou uměleckou dráhu na pražské konzervatoři, AMU a u slavných světových virtuosů. Vystupoval v USA, Brazílii, Izraeli, Libanonu, Indii, na Kubě a na mnoha dalších místech po celém světě, během toho stihnul ještě natočit 40 alb. Za jeho činnost mu byla udělena prestižní cena Masarykovy akademie umění.
Cigánski Diabli za svou téměř 20letou kariéru získali tisíce oddaných fanoušků a na svou stranu si naklonili i odbornou veřejnost. Houslový virtuóz Štefan Banyák, cimbálový kouzelník Ernest Šarközi a klarinetový mistr Zoltán Grunza se zbytkem hudebníků získali v roce 2000 hned tři ceny Grammy a jejich alba byla oceněna dvěma zlatými a dvěma platinovými deskami. Se svými koncerty objeli již nespočet států celého světa. Zahráli publiku například v USA, Australii, Kanadě, Japonsku, Číně, Taiwanu, Mexiku, Španělsku, Řecku a v mnoha dalších. Slovenský, řecký, cikánský nebo židovský folklór střídají s klasickými, filmovými a jazzovými skladbami, což je řadí mezi nejlepší orchestry v kategorii Etno a World Music.
Z. Horní
(Zdroj: internet)

A protože se blíží čas vánočních obdarování, může být vstupenka na tento jedinečný koncert tím pravým dárkem pod stromeček.

Předprodej vstupenek mimořádně již od 19. listopadu v TIC, Světlá n. S., tel. 569 496 676, info@svetlans.cz.
Vstupné: 300, 400, 430, 460 Kč.