Pozvánka do městské knihovny

Beletrie

Dočekalová Markéta: Rychle a bezbolestně – Nový obchod na pěší zóně v Praze nese název „Rychle a bezbolestně“. Kdo by nechtěl získat něco rychle a bez námahy? Třeba se naučit cizí jazyk nebo zhubnout lusknutím prstů? Stačí jediný podpis a přání může být splněno. Ale v životě nic není zadarmo a každý za své přání jednoho dne zaplatí.

Pancolová Katherine: Žluté oči krokodýlů – Svižná, zábavná i napínavá sonda do všech vrstev života. Hlavní hrdinka, charismatická čtyřicátnice Joséphine se potýká s komplikovaným rozvodem, finančními nesnázemi, problémovou pubertální dcerou, tyranizující matkou a navíc i mimořádně nízkým sebevědomím.

Shahová Hannah: Imámova dcera – Pravdivý příběh muslimské dívky, které se podařilo uniknout jisté smrti. Autorka popsala vlastní dětství a život v londýnské muslimské komunitě. Ačkoli se narodila a vyrůstala uprostřed Londýna, život v rodině pákistánských přistěhovalců se řídil zcela jinými, pro civilizovaný svět nepochopitelnými, pravidly.

Walkerová Karen Thompson: Věk zázraků – Apokalyptický příběh očima jedenáctileté dívky, která se jednoho dne vzbudí a zjistí, že svět se začal zpomalovat, dny se prodlužují a prodlužují. Téma románu je pozoruhodně aktuální ve světle událostí z loňského jara, kdy mohutné zemětřesení v Japonsku posunulo planetu o několik palců od její osy.

Naučná literatura

Šírová Motyčková Kamila: Technické památky České republiky – Aniž si to často vůbec uvědomujeme, obklopují nás takřka na každém kroku technické památky, které jsou dokladem šikovnosti a vynalézavosti našich předků. Tato kniha představuje ty nejatraktivnější z nich.

Bauer Jan: Ženy z rodu Přemyslovců – Ženy z dynastie Přemyslovců se trpně nesmířily s údělem a významně zasáhly do dějin nejen naší země. Poznejte osud svaté Ludmily, Mlady, Doubravy, která přinesla Polákům křesťanství, Markéty, někdejší dánské královny, i milované Anežky české, která prozářila temný středověk milosrdenstvím.

Knihy pro děti a mládež

Dlouhá Bára: Tarbíci a Marabu – Tom a Týna jsou malí tarbíci žijící se svými rodiči v noře pod zemí. Ve dne, když rodiče spí, vyrážejí ven za dobrodružstvím. Jednou, když jde do tuhého, zachrání je malý marabu a stanou se přáteli. Dávají na sebe pozor přesně podle rady rodičů: „Dávejte pozor na strašlivého marabu!“

Nečas Ondřej S.: O princezně trochu zakleté – Pasáčkovi koz Honzovi se podaří zbavit čarodějnici Divuslavu nepovedeného zaklínadla a ona mu na oplátku pomůže zrušit prokletí princezny Jasmíny. Nebude to však tak snadné, na cestě Honzu čekají mnohé přetěžké úkoly.

Nesbö Jo: Doktor Proktor a prdicí prášek – Když se klučina jménem Bulík přestěhuje do uličky Dělová, rychle se dává do party s Lízou a dobromyslným, byť značně podivínským vynálezcem doktorem Proktorem. Jeho zpočátku nepříliš využitelný vynález se postupně stane tou nejbáječnější věcí na světě.