Knižní novinky

Beletrie

Coelho Paulo – Alef – Autor se vrací k motivu pouti, tentokrát Pouti do Jeruzaléma. Nemusí se tam však putovat osobně, podmínkou je cesta v prostoru a čase. Celý příběh se odvíjí od symbolu Alef – prvního písmene hebrejské abecedy, v němž se vše sbíhá a v němž můžeme v jediném okamžiku vše spatřit.

Váňová Magda – Pavouk v síti – Psychologický příběh o spletitých sítích vztahů, které lidé spřádají, aby získali to, po čem touží.

Vondruška Vlastimil – Letopisy královské komory VI. – Další dva příběhy písaře královské komory Jiřího Adama z Dobronína, který pomocí svého důvtipu vyřešil již mnohé spletité zločiny nejen ve svém okolí, ale někdy i přímo na královském dvoře.

Viewegh Michal – Mafie v Praze – Léto v metropoli tentokrát na okurkovou sezónu nevypadá: opoziční politici a občanští aktivisté jsou sledováni, ruská mafie vydírá movité podnikatele, někdejší lobbista, ukrývající kompromitující materiály, je předčasně propuštěn z programu na ochranu svědků. Prostě idylka.

Wood Barbara – Zlatá země – Mladičká Hannah Conroyová touží věnovat se lékařské profesi jako její otec. To je však v Anglii v polovině devatenáctého století pro ženu zhola nemožné. Po otcově smrti se vydává do daleké neprozkoumané Austrálie, kde hodlá začít nový život – samozřejmě jako lékařka.

Naučná literatura

Růžička Miloslav – Vyhnanci akce Kulak II – Tato dokumentární kniha pravdivě a nezkresleně popisuje způsoby a nelidské zacházení s živiteli národa, kteří po generace žili v klidu a souladu s přírodou.

Větvička Václav – Sázava: řeka protkaná železnicí – Vladislav Vanšura napsal Tři řeky, Jan Rendek tři řeky vyfotografoval, Václav Větvička je prošel i projel, poptal se, zavzpomínal a zapsal…

Zvelebil Jan – Na vandru s Reflexem VII. – Čtenáři se mohou těšit na vyprávění českého novináře, který zůstal v Sýrii i po vyhoštění zahraničních kolegů, nebo se doví, ve které zemi byl postaven moderní věžák ze skla a betonu, ale s byty bez kanalizace a toalet, takže obyvatelé musejí chodit ven.

Knihy pro děti a mládež

Kawuloková Jana – Silvestr za milion – Dívčí románek o tom, co všechno čekalo Robina, Standu, Gábinu a Irenu, kteří se rozhodli prožít konec roku společně na horské chatě v lůně Krušných hor.

Valenta Milan – Půďáci ze staré školy – Půďáci jsou dvě strašidýlka Trámoš a Světlík, která obývají půdu staré školy a kamarádí s Johankou z parku. Ve škole bydlí ještě školník Kukrle s kocourem Medřichem, školní myška Ámoska a všechny dohromady zlobí krysák Ruprecht.