Za vydrami do Pavlova

Z náměstí Trčků z Lípy pojedete Láneckou ulicí vzhůru, kde odbočíte vpravo směrem na Opatovice. Na okraj vsi odbočíte doleva k Pavlovu a ještě než vjedete do obce, odbočíte vpravo ke Stanici ochrany fauny. Její pracovníci zde ochraňují vzácné a ohrožené druhy živočichů. Jedním z programů je ochrana vydry říční a chov ohrožených druhů sov. Je zde rovněž útulek pro handicapovaná zvířata. Stanice je přístupná veřejnosti.
Od stanice se vrátíte po cestě k silnici a přes Pavlov dojedete do obce Ostrov, kde se můžete rozhodnout, zda budete pokračovat do Ledče nad Sázavou, či zda odbočíte prudce doleva a budete se vracet do Světlé nad Sázavou.
V obou případech však doporučujeme zastávku ve Vilémovicích. Jednak je zde přímo na návsi útulná hospůdka U čerta jako stvořená pro občerstvení cykloturistů (posedět lze i venku), jednak v zámecké zahradě roste starý tis červený (Taxus baccata). Je přísně chráněný, má výšku 13 metrů a právě tolik měří i průměr jeho koruny. Obvod kmene je 310 cm a stáří stromu se odhaduje na 1500 až 2000 let, takže je možná nejstarším stromem ve střední Evropě.
Po mírném klesání a opětovném stoupání se dostanete k samotě Pavlíkov. Vpravo při silnici roste několik statných exemplářů dubu letního, které byly prohlášeny za chráněné přírodní výtvory.
Přes Leštinku a Mrzkovice přijedete do Dolní Březinky. U silnice mezi hospodou a železničním přejezdem je po levé straně vojenský hřbitov z doby napoleonských válek. Jsou zde pohřbeni vojáci, kteří zemřeli na tyfus ve vojenské nemocnici, zřízené ve světelském zámku v letech 1809-1814. Od roku 1841 zde stojí žulový obelisk s nápisem v češtině a němčině, na jaře roku 1995 byl hřbitov prohlášen za kulturní památku. Silnicí vedoucí po pravém břehu Sázavy a poté po cyklostezce se vrátíme do Světlé nad Sázavou.

Podrobnosti a další tipy naleznete v brožurce Tucet výletů s kolem kolem Světlé nad Sázavou, kterou si můžete zakoupit v Infocentru.

Fotky převzaty z: stanicepavlov.eu