Přes Dobrou Vodu a Okrouhlici

Z náměstí Trčků z Lípy vyjedete Nádražní ulicí směrem k nádraží ČD. Před ním odbočíte doleva, přejedete železniční přejezd a hned za ním se dáte doprava. Projedete obcí Příseka, kolem kapličky stále nahoru a před prudkou levotočivou zatáčkou na kraji lesa se dáte rovně po úzké asfaltové silničce do Dobré Vody. Po žluté značce vlevo se dostanete k Žižkově studánce s bystou slavného vojevůdce. Když po vítězství u Kutné Hory (v lednu 1422) pronásledoval křižáky k tehdejšímu Německému (dnes Havlíčkovu) Brodu, okusil podle lidové pověsti vodu z této studánky a po napití prý řekl: „Dobrá voda.“
Vrátíte se stejnou cestou do Dobré Vody, pokračujete dál po asfaltové lesní silničce a dostanete se ke křižovatce, odbočíte doprava a přijedete do Lučice s kostelem sv. Markéty. Přes Valečov přijedete do Okrouhlice, kde se narodil později světově proslulý malíř, grafik a ilustrátor, národní umělec Jan Zrzavý. Žil zde až do své smrti v roce 1977, ale pohřben je v Krucemburku.
Přejedete most přes Sázavu a na okraji vsi Babice odbočíte vlevo. Projedete vsí a dáte se znovu doleva, do kopce. Úzká asfaltová silnička vás dovede do Nové Vsi a odtud se vrátíte do Světlé n. S.

Podrobnosti a další tipy naleznete v brožurce Tucet výletů s kolem kolem Světlé nad Sázavou, kterou si můžete zakoupit v Infocentru.

Foto: KyTICe