Knižní tipy na březen

Prezentace  ZDE

Beletrie

Václav Gruber: Domino – Bohatý podnikatel s krásnou mladou manželkou a jeho mladý zaměstnanec. Romantický příběh na půdorysu klasického trojúhelníku. Brzy se ale objevuje další krásná žena. Tajemná, vzrušující a exotická, jak je to jen možné. Ale i nebezpečná.

Radka Denemarková: Hodiny z olova – Rozsáhlý román inspirovaný autorčinými pobyty v Číně. Český podnikatel, jeho manželka a dospívající dcera, ruský diplomat, francouzský literát, studentka kaligrafie, kuchař a řada dalších hrdinů. Poutníci a cestovatelé, kteří odjeli do Číny, aby si uklidili ve svém životě, ale jejich svět se dál rozpadá. Něco nenávratně ztrácejí a sami nejsou s to to pochopit.

Gillian McAlisterová: Ať řekneš cokoli – Joanna je šťastně vdaná, ale i po třicítce se stále tak trochu hledá, vyhýbá se zodpovědnosti a nerada se rozhoduje. Jednoho pátečního večera si vyrazí ven s kamarádkou. V baru je však začne obtěžovat jakýsi muž, a ony raději z podniku samy odejdou. Joannu ale někdo sleduje a ona si je téměř jistá, že jde o muže z baru.

Donna Douglasová: Sestřičky v nesnázích – Se studentkami ošetřovatelství v prestižní londýnské nemocnici Nightingale se život nemazlí. Jejich učitelky a vrchní sestry mají vysoké požadavky a žádné slitování s mladými děvčaty. A to se musí naše přítelkyně potýkat i s osobními problémy.

Olga Štrejbarová, Martin Ondráček: Příběhy Ježíškových vnoučat – Kolik lidí, tolik přání a tolik příběhů. Ty nejsilnější jsou zachyceny textem i desítkami reportážních snímků. Mediálně vděčné jsou bezesporu seskok s padákem ve dvaadevadesáti letech, přijetí u papeže, seznámení s Karlem Gottem či Lucií Bílou. Ale při čtení této knihy pochopíme, že neméně důležitý může být stisk ruky.

Mark Edwards: Pronásledovaní – Mělo to být dobrodružství, na jaké se nezapomíná. Velké prázdninové putování po zemích Evropy před tím, než se mladá dvojice usadí a založí rodinu. Ano, dobrodružství to jistě bylo, ale rozhodně ne takové, jaké si Daniel s Laurou představovali. Na to, co začalo na pustém malém nádraží v Rumunsku, je žádný cestovní průvodce nepřipravil.

Kelly Durhamová: Volá Berlín – Chytrá, ale naivní Maggie studuje v Heidelbergu, kde potká nového přítele, s nímž následně odchází do Berlína. Chce být soběstačná, a tak s radostí přijímá práci na německém ministerstvu propagandy a aktivně se podílí na nočním německém vysílání pro anglosaský svět. Zanedlouho upoutá pozornost samotného ministra Josepha Goebbelse.

Jan Jícha: Ředitel a hydra – Člověk by si řekl, že šéfovat kouzelnické škole může být docela legrace. Ovšem nic není vzdálenější pravdě. Je to stejné administrativní peklo jako na kterékoli základní škole v dnešním Česku. To však ještě ani zdaleka netuší kouzelník Alfréd, hlavní hrdina románu.

Antonín Polách: Páté přikázání – V příběhu zapovězené lásky českého bratra Lukáše Hrachovce ke krásné Anně Wagnerové, odehrávajícím se na počátku třicetileté války, se osobní příběhová linie prolíná s historickými událostmi, které hýbaly našimi dějinami, především dějinami Moravy.

Naučná literatura

Ladislav Zibura: Pěšky mezi buddhisty a komunisty – „Svět z televize je někde tam venku. Jen si pro něj někdy musíš dojít pěšky.“ To je motto excentrického poutníka Ladislava Zibury, který se tentokrát vydal zdolat Himálaj a probádat údolí čínských a nepálských řek.

Marie Svatošová: Neboj se vrátit domů – Marie Svatošová je zakladatelkou hospicového hnutí v České republice. Před lety přišla s myšlenkami hospicové paliativní péče. Byla to ona, kdo v Červeném Kostelci iniciovala první český hospic. A je to stále ona, kdo neúnavně jezdí po republice s hospicovými přednáškami a je rádkyní hospicům nově vznikajícím.

Peter Wohlleben: Můj první les – Koupě lesa, hospodaření v souladu s principy trvalé udržitelnosti, výběr stromů, tradiční lesnické práce, rozhodnutí o těžbě stromů, prodej dřeva i příprava palivového dříví: To vše zde najdete pěkně pohromadě a vysvětleno krok za krokem.

Knihy pro děti a mládež

Vlasta Žáčková: Pletené pohádky – Sedm kratších pohádek, které pohádková babička upletla z kouzelné vlny, ke každé pohádce patří obrázkový komiks pro nejmenší.

Jana Burešová: Bylinkové Pohádky – Pohádky ze světa, kde to voní bylinkami, kde žijí princové, víly, čarodějnice a králové, kde dobro vítězí nad zlem a být čestný se vyplácí. Setkáme se tu s pohádkou o šatech utkaných z kopřiv, které princovi pomohou najít princeznu s dobrým srdcem nebo třeba s příběhem, kde se podaří zlomit kouzlo zlé čarodějnice…

Jan Žáček: Karlův most – Čtenáři se tu dozvědí, jací byli a co prožili čeští patroni – Norbert, Zikmund, Václav, Vít, ale také třeba Bruncvík. Setkají se s kouzelným příběhem svatého Václava a lazebnice Zuzany či smutným osudem Jana Nepomuckého. Možná je překvapí, že ti svatí, kteří stojí na mostě, brali často do rukou meč nebo luk a šípy a bojovali s nepřáteli, draky a jinými šelmami.

Kasie Westová: P.S. Líbíš se mi – Lily při jedné obzvláště nudné hodině chemie nedává pozor a čmárá si na lavici slova oblíbené písničky. Druhý den zjistí, že někdo rozepsanou sloku dokončil, a ještě přidal vzkaz pro ni. Zajímavé! Brzy už si se svým anonymním přítelem vyměňují dlouhé dopisy a sdílí ta nejsoukromější tajemství. Pozná někdy, kým její dopisový přítel opravdu je?