Listopadové knižní novinky

Prezentace ZDE

Beletrie

František Čech: Divoký obchod – Neobvyklý úkol odvádí úspěšného pražského advokáta Petra Cihláře z naleštěných interiérů jednacích místností do zapadlých vesnic Jesenicka. Doprovázen náročným klientem a pohlednou koncipientkou musí dokončit obchod, na kterém závisí nejen vysoká odměna pro jeho zaměstnavatele, ale také Cihlářova vlastní kariéra.

Marta Davouze: Víkend s Miriam – Poslední román Marty Davouze se tentokrát odehrává v Československu v mistrně vylíčené atmosféře nadějných šedesátých let, totalitního režimu i polistopadového procitnutí. Vysokoškolskýo pedagog se platonicky, ale hluboce zamiluje do herečky Miriam, manželky svého přítele. Je spíš samotář a pozorovatel než bojovník, přesto se i bez vlastního přičinění ocitá v tíživých situacích. Nezbývá mu, než udiveně všemu přihlížet a ztrácet víru ve smysl své práce i celého svého života.

Anna Gavalda: Citlivá místa – Autorka s mistrovstvím a empatií líčí osudy sedmi lidí, kteří se snaží udržet si tvář ve své zoufalé realitě, a jimž pak stačí drobná příhoda, jedna chvilka pravdy, aby odhodili masku a odhalili svou zranitelnost a lidskost. Několik žen a mužů se v těchto zlomových okamžicích svěřuje se svými nejniternějšími pocity, samotou, bolestí ze ztráty či touhou po přátelství, ale autorčin soucit a porozumění jim dá poznat i sílu lásky a naději.

Amanda Hampson: Vůně Francie – Angličanka Iris má už dost šedého a nudného Londýna, a tak když její přítelkyně objeví inzerát s nabídkou práce stenografky v jižní Francii, neváhá a vydává se na cestu. Ubytuje se v exkluzivním hotýlku plném zvláštních a výstředních aristokratů. Brzy zjišťuje, že nic není tak, jak si představovala. Její zaměstnavatel Hammond Brooke je záhadný muž, který skrývá mnohá tajemství.

Jerzy Kosinski: Byl jsem při tom – Světoznámý příběh duševně a citově retardovaného muže, který až do zralého věku nepoznal skutečný svět jinak než z televize. Po smrti svého dobrodince je do něj sice vržen rovnýma nohama, šťastnou náhodou se však dostane ihned do nejvyšších kruhů, kde každou jeho prostoduchou myšlenku díky obyčejnému nepochopení interpretují jako geniální ekonomický či politický vhled.

Jiří Padevět: Ostny a oprátky – Velké a malé dějiny. Protínají se, nebo míjejí? Vědí o sobě, nebo mají každé svůj vlastní rytmus? Spisovatel a nakladatel Jiří Padevět v úsporně načrtnutých situacích a mikropříbězích ukazuje, že ani ve chvílích, kdy se tvoří dějiny, nepřestávají být jejich aktéři, strůjci nebo oběti obyčejnými lidmi, kteří se potýkají se svými slabostmi, životními stereotypy a představami o budoucnosti.

Vlastimil Vondruška: Epištoly o elitách a lidu – Volné pokračování úspěšné knihy Breviář pozitivní anarchie, která podrobně rozebírala nejrůznější problémy současnosti. Autor uvádí titul slovy: Elitu chápu jako skupinu lidí, která díky svému mocenskému postavení určuje běh života lidu. Lid, to jsou ti ostatní, jejichž běh života je určován vládci. Pokud však elity vnucují lidu postoje, poznání a zábavu, s níž bytostně nesouhlasí, nerozumí jí a nemíní ji přijmout za svou, reptá. V takových dobách pak vycházejí knihy podobné této.

Naučná literatura

Jiří Prokop: Vyhnání Čechů z pohraničí v roce 1938 – Vzpomínky více než dvou set pamětníků na těžký rok 1938 nejsou jen suchým popisem tehdejších událostí – naopak barvitě a plasticky zachycují často velice hořké pocity těch, kteří byli tak krutě vyhnáni ze svých domovů. Kniha vychází v roce osmdesátého výročí této smutné události a doplňuje ji historický přehled Jindřicha Marka a bohatá obrazová příloha Jaroslava Čvančary.

Michal Kamp: Havlíčkův Brod včera a dnes – Kniha nenabízí pouze pohled do historie díky dobovým fotografiím města, ale ukazuje i srovnání se současnými fotografiemi Milana Šustra. Celobarevná publikace zve na pomyslnou procházku Havlíčkovým Brodem a ukazuje proměny, jakými město prošlo během posledního století.

Knihy pro děti a mládež

Vlasta Baránková: Kouzelná cesta domů – Honzík s Barunkou se touží podívat do země, kde žije jejich babička, do země, o které jim maminka často s láskou vypráví. A tak se vydají na cestu. Na svět se dívají z výšky, ale díky kouzelnému kukátku vidí i sebemenší drobnosti.

Daniela Krolupperová: Polštářoví podvodníci – Leze vám učení krkem? S kouzelným polštářem vám do hlavy poleze samo! Stačí pod něj na noc položit jakoukoliv knihu (neomezené tloušťky!) a dobře se prospat. Ráno si budete do puntíku přesně pamatovat všechno, co v knize stojí. Když Tamara o prázdninách náhodou objeví na babiččině půdě kouzelný polštář, těší se, že ji čeká nejlepší školní rok v životě.

Mikael Ollivier: Život k sežrání – Benjamin se cítí výborně, rád jí a jednou se stane kuchařem, jen ostatní jsou trochu nervózní. Knížka o hladu, pubertě a snech. Francouzský metráček ze současného světa, kde děti mohou mít všechno, co chtějí, a přitom jim chybí to nejdůležitější.