MěK – Výběr z červnových novinek | KyTICe

MěK – Výběr z červnových novinek

Prezentace ZDE

Beletrie

Dan Brown: Počátek – Harvardský profesor symbologie Robert Langdon přijede do ultramoderního Guggenheimova muzea v Bilbau, aby se zde zúčastnil významného oznámení – odhalení objevu, který „navždy změní tvář vědy“. Pečlivě naplánovaný večer se však najednou promění v chaos a hrozí, že Kirschův vzácný objev bude navždy ztracen. Langdon a ředitelka muzea Ambra Vidalová, se vydají do Barcelony nalézt záhadné heslo, s jehož pomocí odhalí Kirschovo tajemství.

Christina Doddová: Žena, která nemohla křičet – Merida Falconová je úchvatná krasavice, trofejní manželka, která má, zdá se, všechno. Až na to, že nemůže mluvit. Celých devět hořkých let posluhovala bohatému starému manželovi, doprovázela ho na každém kroku, plnila veškerá jeho přání a příkazy. Po mužově smrti Merida zmizí a znovu se objeví ve Virtue Falls s novým jménem, novým vzhledem a plánem, jak se pomstít muži, kterého milovala, ale který ji zradil a opustil.

Rodica Döhnertová: Hotel Sacher – Vídeň 1892. Anna Sacherová chce po nenadálé manželově smrti pokračovat ve vedení hotelu. Mladá vdova si rezolutně a navzdory všem překážkám vydobývá pozici principálky. Společně se svým personálem povyšuje hotel na legendu, kde se setkávají dva nesourodé manželské páry. Mezi suitami a chambres séparées Hotelu Sacher se rodí milostné drama lásky, nevěry a žárlivosti.

Katarína Gillerová: Cizí ložnice – Radka pracuje v realitce a jednoho dne se po návštěvě luxusní vily probouzí v nemocnici. Nepamatuje si, co se přesně stalo, jen cítí, že s inženýrem, který chce dům koupit, si začíná rozumět. Že by ji konečně potkalo štěstí a ona mohla zapomenout na nelehké dětství bez maminky i na nevydařené vztahy s muži?

Viktorie Hanišová: Houbařka – Co všechno se dá najít v lese? Sára žije ve staré chalupě na Šumavě a živí se sběrem hub. Každé ráno si obuje letité pohorky, popadne košík s utěrkou, v kapse pohladí ostrý nožík a vyrazí. Už sedm let chodí po stejné trase, sedm let od jara do podzimu sbírá houby na týchž místech a prodává je za pár stovek jedné hospodě. Jako dobrovolná poustevnice se s nikým nepřátelí ani neopouští Pošumaví.

Kent Haruf: Cizinci v noci – Křehká novela líčí noční setkávání dvou sousedů, Addie a Louise, v coloradském maloměstě Holt. Oba již před lety ovdověli a sžírá je samota. Rozhodnou se nebrat ohledy na řeči místních a začnou se stýkat. Ve svých nočních rozhovorech poodhalují jeden druhému svůj život. Autor byl schopen svým postavám vdechnout vzácný smířlivý odstup, s nímž se dokážou povznést nad nepříjemnosti a vychutnat si momenty štěstí.

Elizabeth Kolbertová: Šesté vymírání – Příběh je zasazen do kontextu katastrofických změn, jimiž procházela naše planeta ve vzdálené minulosti a které byly tak bolestné, že prudce snížily diverzitu života. Spletitou a fascinující historii jejich objevování objasňuje na pozadí sporů velkých přírodovědců, kteří položili základy vědních oborů, z nichž vycházela evoluční teorie. Neméně důležitou roli zde však mají i nejnovější vědecké poznatky z astronomie, geologie či biologie.

Naučná literatura

Jiří Klůc: Kapitán Otakar Jaroš – Příběh hrdiny od Sokolova – Kniha přináší první ucelený pohled na osud jednoho z nejvýznamnějších příslušníků čs. zahraničního odboje kapitána Otakara Jaroše. Díky více než 150 unikátním a nikdy nepublikovaným fotografiím z jeho předválečného života má kniha za cíl ukázat pravou tvář mladého vlastence, člena Sokola, Junáka i sportovce, který se stal po druhé světové válce jedním z komunistických symbolů boje proti nacismu.

Zana Ramadani: Zahalená hrozba – moc muslimských matek a hranice tolerance – „Islám k Německu nepatří,“ říká Zana Ramadani. „Muslimové k Německu patří – ale jen když se přizpůsobí jeho společnosti.“ To se však nemůže zdařit, dokud se na dnešní západní svět budou aplikovat překonaná pravidla předmoderního náboženství a dokud muslimské matky budou svým dětem předávat hodnoty nepřátelské vůči ženám.

Knihy pro děti a mládež

Krolupperová Dana: Vědí draci o legraci? – Veselá moderní pohádka od známé české autorky o neohrožené princezně, která vidí svět kolem sebe, jaký je, a při rozhodování se neřídí strachem a předsudky, ale svým zdravým rozumem.

Gabriela Futová: Panejo a strašidelná škola Elvíry Moudré – Elvíra Moudrá je učitelka ve skřítkovské škole. Učí skřítky to, co potřebují k přežití – důkladně se schovat, chodit absolutně potichu, zneviditelnit se, rychle utéct před kočkou, ale hlavně překonat svůj strach.

Josef Hendrych: Dvojčata na stopě – Tajemný kód – Dvojčata Kája a Petr dostanou za úkol provést po Praze jejich vzdálenou sestřenici Betty, která přijela na návštěvu až z daleké Austrálie. V domě, kde bydlí u své tety, se shodou náhod ocitnou v bytě nerudného souseda pana Štajna. Na obraze s výjevem alchymistické dílny, který mu visí v pokoji, objeví zvláštní kód. Touha po jeho rozluštění odstartuje dobrodružství, jaké dosud nezažili.