Duben v městské knihovně

Prezentace  ZDE

Beletrie

Rowan Colemanová: Léto plné neskutečných věcí – Dokážete si představit, že byste uměli cestovat v čase? Zajímá vás, jak se žilo před třiceti lety? Lákalo by vás setkat se s rodiči při jejich seznámení? Přesně tohle se povedlo mladé Angličance Luně. Dívka se rozhodne napravit tehdejší křivdu spáchanou na své matce, i když ví, že to bude mít dalekosáhlé důsledky.

Anne Jacobsová: Panský dům – počátek rodinné ságy –  Augsburg 1913. Mladá Marie nastupuje jako kuchyňská pomocnice v impozantní vile, sídle průmyslnické rodiny Melzerů. Zatímco si děvče ze sirotčince vydobývá své místo mezi personálem, panstvo si užívá zimní plesové sezony, v níž má být uvedena do společnosti nejmladší, krásná dcera Katharina. Jenom Paul, dědic rodiny, se drží stranou společenského mumraje – dokud nepotká Marii.

Tilar J. Mazzeová: Ireniny děti – Irena Sendlerová bývá srovnávána s Oskarem Schindlerem, protože zachránila před jistou smrtí dva a půl tisíce dětí z varšavského ghetta. Irena ale neměla žádné výjimečné postavení ani majetek. Dalo by se říci, že to byla obyčejná sociální pracovnice. Měla ale zvláštní dar – uměla svým vzorem, odvahou a přesvědčením strhnout ostatní a spolu s nimi pak dokázat neuvěřitelné věci.

Michael Palmer: Prezidentská přísaha – Lékař Lou Welcome bojuje s problémy v osobním i pracovním životě, navíc se zaplete do vyšetřování případu nevysvětlitelné několikanásobné vraždy. Pracuje na oddělení nemocniční pohotovosti a současně na částečný úvazek i v poradně pro lékaře, kteří bojují se závislostí na omamných látkách. Jedním z jeho klientů je i praktický lékař John Meacham, jenž úspěšně absolvoval protialkoholní léčbu a dostal svolení podmínečně pokračovat ve své profesi. O to víc Loua i celou veřejnost zaskočí Meachomův náhlý zkrat.

Lucia Sasková: Napravená – Probudí se po havárii z kómatu a nepamatuje si vůbec nic. Neví, že už je jí sedmadvacet, svého přítele Frajera nepoznává a jen postupně se nechává přesvědčit, že s ním dřív žila v jeho domě. Frajer se k ní chová královsky, proč ale naráží na jeho zákazy a nesmí po minulosti pátrat? Amnézie všechno komplikuje, ale ona se nevzdává. Jakou ženou vlastně bývala? A může si teď vybrat úplně jinou, novou budoucnost?.

Lenka Špačková: Pánbu vám to vrátí na dětech – Malé děti – malé starosti, velké děti – velké starosti. Každý rodič si na toto životní moudro jednou vzpomene. Sotva si oddychne, že už jeho potomek vyrostl z plenek, objeví se na obzoru jiné pohromy. Udělá přijímačky na školu? Udělá maturitu? S kým se odpoledne toulá v parku? Přijde večer včas domů? Někdy jsou to peripetie k pousmání či pobavení, jindy spíš k pláči nebo k vzteku.

Helene Turstenová: Nevycházej po setmění – Před začátkem průvodu svaté Lucie se ztratí devítiletá Amelie. Neuplynou ani dva měsíce a ztratí se další dítě – malý chlapec Viggo. Je možné, že v okolí začal řádit pedofil? Po krátkém čase se nedaleko najde zavražděný policista a poté dojde i ke žhářskému útoku. Mají spolu všechny tyhle případy něco společného, nebo je prudký nárůst kriminality jen náhoda?

Naučná literatura

Patricia Posnerová: Lékárník z Osvětimi – Odhalte dlouho utajovaný příběh Victora Capesia, hlavního lékárníka největšího nacistického tábora smrti v Osvětimi. Autorka odkrývá Capesiovo kruté jednání a následný útěk před spravedlností, popisuje jeho nalezení a obvinění po dvaceti letech od skončení války.

Karel Foltin: O naší vlasti – Rádi sledujete v televizi soutěže o naší vlasti? Chcete mít všeobecný přehled? Zajímají vás osobnosti našich dějin? V knize naleznete přehled významných událostí a osobností od národních buditelů, průmyslníků, politiků, přes druhou světovou válku, únor 48 po současnost. Dočtete se zde o spisovatelích, zpěvácích, výtvarnících, vědcích či cestovatelích.

Knihy pro děti a mládež

Petr Behenský: Míca a Mňouk – Mňouk je zvědavý kocourek, který strká své roztomilé fousky všude tam, kde tuší nějakou zábavu a dobrodružství. A Míca? Ta se ke každé lumpárně vždycky ráda přidá! Vždyť zážitky čekají na každém kroku: při lovu komárů v ložnici, při pádu do vany nebo při chytání ptáčků na balkoně. Tak proč toho nevyužít a malinko si nezazlobit!.

Patrick Modiano: Katka Krátkozraká – Katka Krátkozraká žije s tatínkem v desátém pařížském obvodě a touží se stát tanečnicí. Jenže nosí brýle. Nevýhoda? Kdepak! Když si je totiž sundá, ocitá se v jiném světě, jemnějším a přívětivějším. Tam s tatínkem často utíkají. Ale čím se vlastně tatínek živí? Proč od nich odešla maminka? A uvidí ji Katka ještě někdy?

Petra Soukupová: Kdo zabil Snížka? – Když si Martina přála psa, netušila, že se Snížkem budou samé potíže. Z malého bílého štěněte vyrostl pes, kterého skoro nikdo ve vesnici nemá rád. A tak když Martina jednoho dne najde Snížka mrtvého, hned ji napadne, že to nebyla náhoda. Spolu s kamarády se pustí do vyšetřování Snížkovy smrti.