Knížky pro podzimní večery

Prezentace  ZDE

Beletrie

Eduard Doubek: Na Sázavě – Překrásný kraj kolem Ledče nad Sázavou a Světlé nad Sázavou je odedávna velmi přátelský k ryze českým pohádkovým bytostem – vodníkům, vílám a všelijakým strašidlům – i bohatý na historické události. Příběhy z této knihy potěší malé čtenáře i jejich rodiče půvabnými pohádkami i vyprávěními z našich dějin.

Virginie Grimaldiová: Pochopíš, až budeš velká – Dvaatřicetiletá Julia určitě nesnila o tom, že by i jen dočasně chtěla pracovat jako psycholožka v domově pro seniory; zvolila tu možnost jako útěk od ztráty v rodině a hlavně útěk od partnera, který ji zklamal. O životě mezi starými lidmi si iluze nedělá, avšak stačí pár týdnů a sblíží se s nimi i se svými kolegy.

Jiří Hanibal: Severská rapsodie – V druhé polovině padesátých let devatenáctého století se životem v Praze znechucený Bedřich Smetana vydává do Goteborgu, kde naváže vztah s Fröjdou Beneckovou. Jejich vášnivá láska však stále naráží nejen na bouřlivou tvorbu génia, ale i na přízrak Smetanovy mrtvé ženy Kateřiny.

Ludmila Hénková: Rub a líc života – Na 46 kratších povídek citlivé autorky vypovídá často o mezních situacích života lidí, kteří nežijí právě na výsluní. Také proto, že jsou psané většinou v první osobě, mají sílu autenticity, hrdina či hrdinka se otevřeně a bezelstně svěřují čtenáři. Hledají v sobě sílu, a u druhých oporu, lásku a bezpečí.

Charlotte Linková: Podvedená – Scenárista Jonas Crane doufá, že v osamělém domě v yorkshirských slatinách unikne hrozícímu syndromu vyhoření. Doprovází ho manželka a jejich malý syn. Trojice však netuší, že ve stejnou dobu hledá jistý nebezpečný kriminálník na útěku před policií bezpečnou skrýš: Denis Shove je v podezření, že brutálně zavraždil policistu Richarda Linvilla. Kate Linvillová, dcera oběti a vyšetřovatelka ze Scotland Yardu, ztratila v otci jedinou osobu v životě, k níž měla citový vztah. Na vlastní pěst se pokouší zločin objasnit.

Keila Meachamová: Titáni – Dějištěm strhujícího vyprávění o lásce, bolestných ztrátách i zradách je Texas, který se kolem roku 1900 ocitá na prahu ropné konjunktury, jež odstartuje období prudkého hospodářského růstu. Na pozadí dramatických změn pronikajících na texaský venkov prožívají svůj osudový příběh dvě nezapomenutelné postavy: Samantha, privilegovaná dědička rozlehlého dobytkářského ranče, a Nathan, okouzlující mladík z farmy na severu.

Miroslava Varáčková: Hlavně to nikomu neříkej – Po otcově smrti se Evě převrátil život naruby. Máma se na ni vykašle a odejde. Starší bratr Ivo zase bere roli hlavy rodiny až moc vážně. A Eva si s jizvou na tváři a stigmatem rodinné tragédie hledá přátele jen těžko. I ve škole je terčem posměchu, sama sebou je jen na tanečním parketu. A když se Eva zamiluje, vyhrotí se šikana ze strany spolužáků, o které nemůže nikomu říct.

Naučná literatura

Mirka Koníčková: Levandule – Kniha Levandule by neměla chybět žádnému milovníkovi a obdivovateli této úžasné bylinky. Určena je ale i těm, kteří krásu a přitažlivost levandule objevili teprve nedávno a chtěli by o jejím pěstování a možnostech využití vědět co nejvíce. Objevíte zde recepty na levandulovou kosmetiku i na dochucování pokrmů, jsou tu také návody na výrobu dekorací a bytových doplňků, zkrátka vše, na co si vzpomenete.

Bärbel Oftringová: 52 projektů na městskou zahradu – Městské zahradničení představuje trend doby. Příručka přináší podrobné návody, jak vytvořit osobitou zahradní oázu a na základě postupů nenáročných na provedení i materiál získat úrodu, která obohatí váš stůl i zkrášlí domov. S pomocí nápaditých projektů máte možnost obklopit se zelení i uprostřed rušného města.

Knihy pro děti a mládež

Ninka Reittu: Zmáťa & Záhada – Žlutočerný kocourek Zmáťa je snílek, věčně ztracený v myšlenkách. A jednou, cestou k babičce, se ztratí doopravdy! Ve vlaku se setká s tajemným kocourem Záhadou. Ten mu slíbí, že ho doveze zpátky domů. Ale nejdřív spolu prožijí pořádné dobrodružství.

Tomáš Končinský: Překlep a Škraloup – Věci stárnou, všimli jste si? No samozřejmě, vždyť toho si nejde nevšimnout. Ale kdo za to může? Skřítek Překlep, jehož specialitou jsou chyby v knížkách, se jednoho dne vydává na dobrodružné putování k samotnému Zubu Času. Podaří se mu zastavit stárnutí?

Svatopluk Hrnčíř: Karavana bratranců – Dva bratranci, zbrklý Kuba a uvážlivý Vráťa se vydávají na prázdninový výlet na kolech za dědečkem do Jizerských hor, kraje sklářů. Vezou s sebou tajemný přístroj – klikostroj a doufají, že jim dědeček prozradí, k čemu sloužil. Jenže Kubovi někdo po cestě klikostroj i s kolem ukradne. Co teď? Podaří se jim zloděje najít?