Výběr z dubnových knižních novinek

Prezentace ZDE

Beletrie

Barbora Bečvářová: Copatá máma – Lucii je devatenáct, má pár měsíců před maturitou a spoustu plánů do budoucna, když naprosto neplánovaně otěhotní. Po počáteční nejistotě se rozhodne dítě si nechat, mění se z potřeštěné středoškolačky v dospělou ženu a zároveň musí vyřešit vztah k Tomášovi, své dlouholeté a donedávna platonické lásce, se kterým miminko čeká. Dokáže jejich čerstvé zamilování zvládnout takovou zkoušku?

Anthony Doerr: Sběratel mušlí – Sbírka osmi povídek, které čtenáře zavedou na africké pobřeží i na předměstí Ohia, ukazují předstíranou pompéznost i boj o přežití v divočině. Anthony Doerr jako přirozený vypravěč zkoumá lidská dilemata ve všech podobách – touhu, zármutek, nerozhodnost, zlomené srdce i pomalé zotavování.

Josef Formánek: Dvě slova jako klíč – Kniha o vině a odpuštění, která vás přinutí hluboce se zamyslet nad smyslem vlastního života. Do života hrdinů vstupují dramatické události nelítostného osudu, dokáží ho přijmout a poprat se s ním? Podaří se jim zvítězit nad sebou samými?

Affinity Konarová: Mischling – Staša a Perla jsou sestry, dvojčata. Společně s matkou a dědečkem se v transportu dostanou do Osvětimi a dívky, které jsou si fyzicky k nerozeznání podobné, zaujmou nechvalně proslulého doktora Mengeleho, anděla smrti, který si v táboře vybudoval lidské zoo. Román vyprávěný očima mladých dívek je napsaný s nezvyklou lyrickou a psychologickou intenzitou. Bezpochyby patří k tomu nejsilnějšímu, co jsme dosud ve světové literatuře mohli k tomuto tématu číst.

Karla Kubíková: Spálená křídla – Anděla Brůmová prožívá dětství za první světové války, v době bídy a hladu. Sňatkem sice unikne nenáviděné práci v továrně, ale „pozvednutí“ do vyšší třídy na malém městě ji nijak netěší. Její největší touhou je hrát divadlo, ovšem ve svém přání nenalézá oporu ani u manžela. Anděla uteče ke kočovnému divadlu. Domů se vrací nemocná a ponížená. Jak se vypořádá se svým okolím a dcerami, které kdysi zklamala? Román je rodinnou ságou nastolující otázku, nakolik je následovat svůj sen správné a nakolik se jedná o sobectví.

Arundhatí Royová: Bůh maličkostí – Román mladé indické autorky, zasazený do magického světa jihoindické Kéraly, se složitou formou vzdaluje a opět vrací k okamžiku, který před více než dvěma desítkami let otřásl osudy dvojčat Rahel a Esthy a předurčil jejich další životní pouť. Tragický příběh, v němž je dětské nevinnosti a lidské přirozenosti dáno svést nerovný boj se silami tradice, krutosti a „zákonů lásky“, uchvátí čtenáře neobyčejnou obrazností a jazykovou invencí. Anne Tylerová: Děvče na ocet – Odkvétající Kate Battistová umí být netaktní i vzpurná, pod tvrdou slupkou však skrývá dobré jádro. Když ji sebestředný otec-mikrobiolog umluví, aby vstoupila do fingovaného sňatku s kolegou a zajistila mu zelenou kartu, schyluje se ke srážce vesmírů, neboť Rus Pjotr Ščerbakov je silná osobnost a „stará škola“.

Naučná literatura

Zahradníková, Z. Czendlik: Postel hospoda kostel – Není kněz jako kněz – Zbigniew Czendlik je toho skvělým důkazem. Studium Bible je podle něj nuda, nerad zpovídá své farníky, a chce-li někdo pokřtít, dlouho ho odrazuje. Miluje ženy, rád si pochutná na dobré whisky, v hospodě je jako doma. Co má napsáno na dveřích ložnice? Proč se mu nelíbilo ve Vatikánu? Jak zvládá celibát? K čemu by vedl své děti a co je v životě nejdůležitější? Ale hlavně – jak to, že u nás nemáme natřískané kostely? Tato kniha vám odpoví na mnoho podobných otázek.

Hanne Egghardtová: Muži Marie Terezie – V době vlády Marie Terezie byly vedle krvavých válek taky uskutečněny reformy s dalekosáhlou, dodnes platnou účinností. V devíti bohatě ilustrovaných, živoucích portrétech představuje autorka ty muže, kteří měli pro Marii Terezii velký význam. Na jedné straně soukromé vztahy, na druhé její politické rádce a generály.

Knihy pro děti a mládež

Jiří Žáček: Sedmero pohádek na dobrou noc Sedm pohádek Jiřího Žáčka pro nejmenší děti: O třech malých kůzlátkách, Jak liška napálila medvídky, O koťátku, které zapomnělo mňoukat, O nenasytném kuřátku, Jak stařeček měnil, až vyměnil, O slepičce Pepičce, Sedm beranic.

Arnošt Goldflam: 3x Agátka Kulhánková Arnošt Goldflam přichází se třemi napínavými příběhy devítileté Agátky, jejíž zvědavost jí nedovoluje se čehokoliv bát. V dobrodružstvích, která sice tak docela nevyhledává, ale zato ji potkávají, zažije mnohé dramatické chvíle, ale štěstí jí přeje, že vše nakonec dobře dopadne.

Holly Smaleová: Geek Girl – Harriet si žije ve svém světě vědomostí a znalostí a skutečný svět jí nic neříká. Není divu, že ji nikdo nemá moc rád. Když se jí naskytne příležitost uplatnit se v modelingu, rozhodně toho chce využít. Chystá se změnit svou situaci a především sama sebe. I kdyby to mělo znamenat, že bude lhát těm, které má ráda.